Zatiahnuté
Bratislava
Hilda
11.12.2023
Most na frekventovanom ťahu je poškodený. Po jeho uzavretí, čaká vodičov 200 km obchádzka
Zdielať na

Most na frekventovanom ťahu je poškodený. Po jeho uzavretí, čaká vodičov 200 km obchádzka

BANSKÁ BYSTRICA / Na hlavnom ťahu z Banskej Bystrice do Brezna sa objavil vážny problém. Most pri odbočke na Slovenskú Ľupču, po ktorom prejdú denne tisícky áut, nezvláda podľa výsledkov diagnostiky takýto veľký nápor vozidiel. Ak ho budú musieť uzavrieť, vodičov čaká až 200 kilometrov dlhá obchádzka.

Po moste prejde podľa polície denne vyše 18 tisíc vozidiel, z toho je takmer 2600 nákladných. Most na frekventovanom ťahu na Horehronie ale takýto nápor  áut nezvláda. Upozornila na to posledná diagnostika. Paradoxne pred 2 rokmi most prešiel čiastkovou opravou, no ani to zdá sa nepomohlo. "Most pri odbočke do Slovenskej Ľupče je zaradený vo veľmi zlom stavebno technickom stave. Výsledky diagnostiky upozornili na jeho zlý               stavebno- technický stav z hľadiska únosnosti," vyjadrila sa hovorkyňa Slovenskej správy ciest Lucia Karelová. 

"Aj napriek oprave naďalej hrozí nebezpečenstvo zrútenia konštrukcie a cesty, čím bude ohrozená premávka," informovala policajná hovorkyňa Mária Faltániová. Slovenská správa ciest už obmedzila rýchlosť na moste na päťdesiatku. Potrebná však bude kompletná rekonštrukcia. 

"Pripravujeme verejné obstarávanie na výber zhotoviteľa pre vypracovanie návrhu riešenia zachovania nosnosti mosta do roku 2025," pokračovala Karelová. Reálne hrozí, že pokiaľ sa situácia zhorší ešte viac a dôjde k uzavretiu mosta najmä pre nákladné autá, vodičov čaká poriadna obchádzka cez Donovaly čo je zhruba 200 km naviac. "Obchádzka Ružomberok - Liptovský Mikuláš neprichádza do úvahy, zvýšia sa náklady na dopravu a pokazí to chlapcom výkon, majú vymedzený čas jazdy, ktorý musia dodržať a museli by robiť pauzy," povedal Ján Mlynár zo Slovenskej únie vodičov. 

Polícia navrhla variant obchádzky pri Slovenskej Ľupči, a to popri súčasnej ceste, no neuspeli. "Správca ju vylúčil z dôvodu zásahu do súkromných pozemkov," vysvetlila Faltániová. "Objednali sme vypracovanie obchádzkových trás, pokiaľ by bolo nutné odkloniť dopravu," dodala hovorkyňa SSC Karelová. Intenzita dopravy je vysoká a stav mosta sa zhoršuje každým dňom, riešenie tak bude treba nájsť čím skôr.

Bratislavu čakajú najväčšie dopravné obmedzenia v histórii. Vodiči, pripravte sa. Toto vás čaká: 

Najčítanejšie správy