Cestu do Maďarska v Tachtoch začnú konečne využívať

16.12.2007 10:28 Noviny.sk Slovensko
Cestu do Maďarska v Tachtoch začnú konečne využívať Zdroj: Robin Monks/ilustračné
Už 12 rokov čaká na svoje využitie novopostavená cesta medzi slovenskými Tachtami a maďarským Ceredom.

Už 12 rokov čaká na svoje využitie novopostavená cesta medzi slovenskými Tachtami a maďarským Ceredom. Od soboty, keď po vstupe do schengenského priestoru prestanú platiť obmedzenia na hraniciach, začnú doteraz zbytočnú komunikáciu využívať desiatky ľudí na dochádzanie do práce a do škôl.

Starostovia očakávajú aj rozvoj turistiky a cestovania. Okrem výhod však otvorenie hraníc prinesie možno aj zvýšenú kriminalitu, povedal ČTK starosta Tachtov Július Molnár. 

"Doteraz sme tu nemali žiadne krádeže ani inú kriminalitu, po uvoľnení hraníc očakávame aj takéto problémy," upozornil starosta.

Napriek tomu podľa neho prinesie zrušenie hraničných kontrol viac kladov ako záporov. Desiatky ľudí totiž dochádzajú do Maďarska za prácou a časť študentov chodí na maďarské stredné školy. Zvýši sa pravdepodobne aj počet ľudí, ktorí pôjdu do susedného štátu na bežné nákupy. "Pivo a alkohol sa oplatí kúpiť tu, niečo iné zasa v Maďarsku," dodal starosta.
    

Cestu medzi obcami vybudovali za 14 miliónov korún v roku 1996 na základe zmluvy s Maďarskom, ktoré malo postaviť colnicu. Maďarská strana však dohodu nenaplnila, a cesta tak zostala dlhé roky nevyužitá.
    

Starostovia pohraničných obcí si sľubujú od otvorenia hraníc aj väčší počet turistov. V Tachtoch napríklad plánujú pomocou fondov EÚ prestavať budovu bývalej colnice na penzión. Návštevníkov by chceli prilákať na agroturistiku, blízke zrúcaniny hradov alebo na lyžiarsky vlek na maďarskej strane.
    

Napriek tomu, že donedávna sa oficiálne dalo dostať do susednej obce iba 72 kilometrov dlhou okľukou, miestni sa navzájom poznajú a niektorí majú za hranicami dokonca aj rodiny. Väčšiu migráciu ľudí Molnár očakáva smerom do Maďarska. Jedným z dôvodov je ten, že Cered je niekoľkonásobne väčšia obec ako Tachty, druhým zas to, že ľudia z južných okresov Slovenska sa dohodnú po celom Maďarsku, avšak Maďari už majú ďalej od Lučenca jazykové problémy, uzavrel Molnár.

Zdroj: ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

11:35 Život s Helen
14:15 Kráľ Škorpión 2: Návrat kráľa
16:30 Denník princeznej
12:00 NOVÉ BÝVANIE
13:25 Bud - volejbalista
15:15 Zvedený učiteľkou
12:10 Hľadá sa dom pre milionárov - New York VII.
13:25 Keď je pečenie umenie III.
14:00 Keď je pečenie umenie III.
12:10 Dážďovečky
12:25 Krtko
12:35 Dobrodružstvá Bolka a Lolka
11:40 Skleněné peklo
13:25 Vzpomínky na Manhattan
15:05 Hříšný tanec