Zatiahnuté, dažďové prehánky
Bratislava
Izabela
9.12.2022
Valentovičovi nedôveruje takmer 56 percent občanov
Zdielať na
Slovensko

Valentovičovi nedôveruje takmer 56 percent občanov

Zdroj: www.health.gov.sk

Takmer 52 % respondentov prieskumu agentúry MVK si myslí, že poisťovne by mali mať možnosť dosahovať zisk

Ministrovi zdravotníctva Ivanovi Valentovičovi väčšina občanov neverí, že dokáže vyriešiť závažné problémy slovenského zdravotníctva. Ako vyplýva z augustového omnibusového prieskumu verejnej mienky agentúry MVK, vôbec mu nedôveruje 19,1 % a skôr nedôveruje 36,8 %.

Úplnú dôveru má Valentovič u 3,6 % občanov a skôr mu dôveruje 26 % opýtaných, pričom 14,5 % sa k otázke nevedelo vyjadriť. Za najväčší problém slovenského zdravotníctva považuje až 80 % respondentov drahé lieky a vysoké doplatky za ne. Čakacie lehoty na vyšetrenia a operácie považuje za najväčší problém 79 %, technické vybavenie 78,6 % a korupciu 75,1 % respondentov. Úroveň zdravotnej starostlivosti pritom občania považujú za piaty najzávažnejší problém. Na prvom mieste sa ocitlo zväčšovanie rozdielov medzi bohatými a chudobnými, vysoké životné náklady, kriminalita a nezamestnanosť.

Väčšina opýtaných, 51,9 %, sa nazdáva, že poisťovne by mohli dosahovať zisk, 27,2 % sa stotožňuje s tým, že by zisk dosahovať nemali. Viac ako polovica respondentov by nepodporila zdravotníkov, ak by sa rozhodli svoje požiadavky presadzovať vstupom do štrajkovej pohotovosti. Skôr by ich nepodporilo 31 % a vôbec 25,5 % respondentov. Rozhodne by ich podporilo 8,7 % a skôr podporilo 27,2 % opýtaných, ostatní na otázku nevedeli odpovedať.

Reprezentatívna vzorka 1 200 respondentov dospelých obyvateľov SR, získaná kvótnym výberom, odpovedala v prieskume agentúry MVK najskôr na otázku, ako sa v súčasnosti cíti po zdravotnej stránke. Kým 26,2 % opýtaných sa cíti byť úplne zdravotne v poriadku a nemá žiadne problémy, 43,2 % z času na čas ochorie, ale nikdy to nebolo nič vážne. Častejšie býva chorých 13,1 % opýtaných, 12,7 % má diagnostikovanú chorobu, ktorá ich trochu obmedzuje v každodennom živote a 4,4 % je vážne chorých.

Zdielať na

Najčítanejšie