Chaos v národnej rade: Koalícia hovorí o parlamentnom puči, opozícia o totalite

Chaos v národnej rade: Koalícia hovorí o parlamentnom puči, opozícia o totalite

BRATISLAVA / Až na štvrtýkrát sa poslancom podarilo začať schôdzu o odvolávaní premiéra Fica. Podpredsedu parlamentu Andreja Hrnčiara vo vedení schôdze totiž vystriedala Lucia Nicholsonová a nedala hlasovať. Že je poslancov dosť skonštatovala na základe prezenčky a podľa toho, koľko ich videla v sále. Koalícia hovorí o parlamentnom puči, opozícia o totalitnom režime.

Dnešné dianie v parlamente bolo podľa predsedu ústavnoprávneho parlamentného výboru Róberta Madeja malým pokusom o puč. Ako povedal novinárom, nevie si predstaviť, že by takto bolo možné spočítavať hlasy v parlamente, ako to urobila podpredsedníčka národnej rady Lucia Nicholsonová, ktorá zrátala podpisy na prezenčnej listine.

"Parlament má pravidlá hlasovania, tie hovoria, že poslanec sa prezentuje stlačením tlačidla,“ povedal s tým, že došlo k hrubému zneužitiu rokovacieho poriadku. "Nenávisť a obrovská túžba po moci doviedla opozíciu k tomu, čo dnes robia,“ vyhlásil.

Podľa neho Nicholsonová zneužila svoje postavenie a sedenie za mikrofónom a snažila sa o vedenie schôdze, na ktoré nemá právo.

Pripravený scenár

Nicholsonová novinárov informovala, že na stole v sále našla pripravený scenár, podľa ktorého sa schôdza nemala nikdy uskutočniť. "Bolo tam otvorenie o deviatej, potom prerušenie na hodinu a ukončenie. Vedeli, že tam budú sedieť, ale že schôdzu nespustia,“ povedala s tým, že jej rokovací poriadok nediktuje zisťovať počty prezentáciou.

"Hrnčiar mi povedal, že volal s Andrejom Dankom a že dúfa, že nejdem urobiť nejaký prúser, lebo on z toho bude mať problém,“ povedala.

Opozícia: koalícia pošliapala ústavu

Koalícia dnešnými krokmi počas mimoriadnej schôdze parlamentu pošliapala ústavu aj rokovací poriadok. "V minulosti sa hovorilo o valci zo Zlatej Idky, dnes predstavuje koalícia obrnený transportér," vyhlásil na brífingu poslanec Ľubomír Galko (SaS).

Podľa opozície bola schôdzu podľa dohody s Andrejom Hrnčiarom oprávnená viesť Lucia Nicholsonová.

Galko pritom tvrdí, že bol s Martinom Poliačikom osobne pri tom, keď Hrnčiar Nicholsonovú o vedenie schôdze požiadal. To tvrdí aj samotná Nicholsonová Podľa nej bol parlament uznášaniaschopný, preto chcela, aby mimoriadna schôdza k vysloveniu nedôvery premiérovi Robertovi Ficovi pokračovala.

Neskôr jej však odpojili mikrofón a vedenia schôdze sa ujal Andrej Hrnčiar, ktorý argumentoval písomným poverením predsedu parlamentu Andreja Danka. Tiež poprel, že by sa s Nicholsonovou dohodol na riadení schôdze. Hrnčiar schôdzu následne prerušil na neurčito s tým, že parlament nie je uznášaniaschopný. Pokračovať by mala pravdepodobne v septembri.

Opozícia argumentuje, že podľa prezenčných listín bolo dnes v parlamente zapísaných 94 poslancov, v rokovacej sále ich napočítali 82. "Schôdza začala regulárne," povedal Galko.

Odpojili ju

Ako ďalej povedala Nicholsonová, v rámci dostatočného počtu poslancov umožnila podávať procedurálne návrhy, neskôr o nich chcela dať aj hlasovať, odpojili ju však od všetkých zariadení. Písomné poverenie predsedu parlamentu, akým argumentoval Andrej Hrnčiar, podľa nej predtým nebolo bežné.

Koalícia podľa nej počítala s tým, že ani o desiatej nebude parlament uznášaniaschopný. Keď sa však tak nestalo, spanikárila a odobrala Nicholsonovej možnosť viesť schôdzu, aby ju vzápätí mohli prerušiť. Koalícia tým poľa opozície zmarila ústavné právo menšiny prerokovať ich návrh na mimoriadnej schôdzi.

Téme sa venovala Lucia Stráňavová:

Po príchode zo Štrasburgu sa k téme vyjadril aj predseda parlamentu Andrej Danko a jeho podpredsedovia Béla Bugár a Martin Glváč. Pozrite si reportáž Aleny Malchovej:

Zdroj: noviny.sk, TV JOJ - Lucia Nicholsonová

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

05:25 Noviny TV JOJ
06:15 Krimi
06:50 Noviny TV JOJ
05:00 Naši
05:25 Miláčikovo
05:50 Kutyil s.r.o.
05:20 Premeny domov na Havaji
05:45 Mladé víno
08:05 Chyťte to dievča
05:10 Tashiho svet
05:25 Pat a Mat
05:35 Jahôdka a jej kamaráti I.
05:00 Dárce
06:50 Henry ze zkumavky
08:35 Rodinka