Zatiahnuté
Bratislava
Hilda
11.12.2023
Španieli začnú stavať bratislavský obchvat, Brecely podpísal zmluvu
Zdielať na

Španieli začnú stavať bratislavský obchvat, Brecely podpísal zmluvu

ŠAMORÍN / Realizácia projektu verejno-súkromného partnerstva (PPP) pre bratislavský obchvat na diaľnici D4 a súvisiacu rýchlostnú cestu R7 sa môže začať. Minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Roman Brecely a zástupca koncesionárskej spoločnosti Mark Dening Bradshaw v piatok podpísali v Šamoríne koncesnú zmluvu.

Motoristi, ktorí z južného smeru cestovali do Bratislavy, trpeli v každodenných kolónach. Napriek tomu sa megastavba, ktorá nás bude stáť ročne približne 56 miliónov eur, nestretla len s pochopením.

"Zásadným problémom projektu je, že ministerstvo dopravy sa nezaoberalo žiadnymi alternatívami dopravy v Bratislave, sústredilo sa na riešenie tranzitu, ktorý nie je hlavným problémom," povedal analytik INEKO Ján Kovalčík.

Koniec o 4 roky

"Vždy máte niekoho, kto bude tvrdiť,  že treba hľadať iné riešenia. Ak by sme ich hľadali, budeme ich hľadať ďalšie 2-3 roky a Bratislava skolabuje," dodal minister dopravy Roman Brecely.

Samotná výstavba úsekov D4 a R7 by mala trvať štyri a pol roka, hotové môžu byť postupne do konca roku 2020, ale hlavne na jar 2021. S prípravnými prácami by sa malo začať, pravdepodobne v lete, najprv na úseku R7 Dunajská Lužná - Holice (17,4 km). Ten má zatiaľ ako jediný právoplatné stavebné povolenie.

Obrovská pomoc

Výstavba diaľničného obchvatu Bratislavy sa začne prácami na rýchlostnej ceste R7 pri Šamoríne.

"Budem rád, ak už nikto nebude spochybňovať, že obchvat je potrebný. Je jasné, že to nebolo zbrklé rozhodnutie pár úradníkov.Pôjde o jeden úplne nový most cez Dunaj. Bude to obrovská pomoc, ktorá odľahčí diaľničnú sieť cez Bratislavu. Cez Prístavný most denne prechádza stotisíc automobilov. Očakávame, že cez nový most to bude okolo tridsaťtisíc vozidiel, čo bude obrovská úľava pre hlavné mesto," uviedol premiér Robert Fico.

Na mieste bol redaktor Daniel Levický Archleb:

Súvisiace články

Najčítanejšie správy