Najlepšiu nemocnicu máme v Ružomberku a Ľubovni

Najlepšiu nemocnicu máme v Ružomberku a Ľubovni

BRATISLAVA / Zdravotní analytici z INEKO prvýkrát vyhlasovali Nemocnicu roka. Rozhodujúcim pri hodnotení boli pacienti, kvalita poskytnutej zdravotnej starostlivosti, transparentnosť a hospodárenie nemocníc. Nemocnice hodnotili v dvoch kategóriách - štátne univerzitné a všeobecné nemocnice.

Výsledky zverejnil Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO). Ocenenie Nemocnica roka 2015 v kategórii štátnych univerzitných a fakultných nemocníc získala Ústredná vojenská nemocnica SNP Ružomberok - fakultná nemocnica. 

Na druhom mieste v hodnotení vybraných ukazovateľov sa umiestnila Fakultná nemocnica v Nitre. Tretí najvyšší počet bodov nazbierala Univerzitná nemocnica v Martine.

Kategória štátne univerzitné a fakultné nemocnice
Ústredná vojenská nemocnica SNP Ružomberok - fakultná nemocnica
Fakultná nemocnica (FN) Nitra

Univerzitná nemocnica Martin

Zdroj: INEKO

Kvalita za rozumnú cenu

Ako konštatoval analytik INEKO pre zdravotníctvo Dušan Zachar, projektom chce inštitút pomôcť pacientom a ich príbuzným, ale aj samotným zriadeniam zlepšovať sa. "Zvyšovanie transparentnosti zverejňovaním relevantných informácií o kvalite a efektívnosti poskytovanej zdravotnej starostlivosti je podľa nás jedným z kľúčových predpokladov na to, aby pacienti dostávali najlepšiu starostlivosť za najlepšiu cenu," poznamenal.

Ružomberská vojenská nemocnica podľa INEKO dominovala vo svojej kategórii v celkovej spokojnosti pacientov, pri ukazovateľoch úmrtnosti po operáciách a po mozgových príhodách. Silná stránka nemocnice je aj v transparentnosti informácií pre pacientov a hospodárskych informácií.

Bez pokuty

Doménou FN v Nitre sú podľa inštitútu najlepšie hospodárske výsledky spomedzi štátnych nemocníc, ale môže sa pochváliť aj nízkou reoperovanosťou pacientov a úmrtnosťou na jednotke intenzívnej starostlivosti.

Univerzitná nemocnica v Martine zabodovala spokojnosťou pacientov, ktorí ju podľa INEKO pozitívne hodnotia a nesťažujú sa. Za štvorročné obdobie nedostala ani jednu pokutu od Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou za zle poskytnutú zdravotnú starostlivosť.

Všeobecné nemocnice

V kategórií všeobecných nemocníc sa držiteľom ocenenia Nemocnica roka 2015 stala Ľubovnianska nemocnica n.o. Druhé miesto obsadila Nemocnica Košice-Šaca, a.s. 1. súkromná nemocnica a tretie Všeobecná nemocnica s poliklinikou Levoča, a.s. Nemocnica zo Starej Ľubovne má podľa hodnotenia inštitútu spokojných pacientov, ktorí nepodávajú sťažnosti.

Má nízku rehospitalizovanosť pacientov, ako aj nízku úmrtnosť na oddelení po preložení z jednotky intenzívnej starostlivosti. Víťazná všeobecná nemocnica nedostáva pokuty od úradu pre dohľad za nesprávne poskytnutú zdravotnú starostlivosť. Nemocnica v Košiciach-Šaci je podľa INEKO absolútnym lídrom v celkovej spokojnosti pacientov a pri ukazovateli úmrtnosti na akútnu mozgovo-cievnu príhodu.

Kategória všeobecné nemocnice
Ľubovnianska nemocnica n.o.
Nemocnica Košice-Šaca, a.s. 1. súkromná nemocnica
Všeobecná nemocnica s poliklinikou Levoča, a.s.

Zdroj: INEKO

Na jednotkách intenzívnej starostlivosti v košickej nemocnici prichádza k úmrtiam len veľmi zriedkavo. Levočská nemocnica vykazuje relatívne nízku mieru úmrtnosti po mozgovej príhode a pri pobytoch na JIS. Spoločným znakom všetkých troch nemocníc je, že sa nezadlžujú.

Téme sa venovali aj Noviny o 17. Pozrite si analýzu:

Len najúspešnejšie

Ocenené nemocnice museli prejsť dvoma kritériami, a to poskytovaním zdravotnej starostlivosti v základných odbornostiach a dostatočnej veľkosti vzorky pri sledovaných ukazovateľoch a získať pri nich najvyšší počet bodov. Posudzované bolo obdobie rokov 2011 až 2014.

V úvodnom ročníku ocenenia sa INEKO rozhodlo zverejniť len najúspešnejšie nemocnice, aby minimalizovali riziko poškodenia dobrej povesti zariadení v prípade zlého hodnotenia pre chybné dáta.

Téme sa venuje redaktorka Eva Bariová:

Zdroj: noviny.sk/INEKO

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

20:35 Inkognito
21:40 Inkognito
23:00 Dizajnérske duo Nate a Jeremiah I.
20:30 Tiesňová linka
22:35 Baby na ťahu
00:35 Profesionáli VIII.
21:00 9-1-1 III.
21:55 9-1-1 III.
22:55 Stratené duše V.
21:10 Okido II.
21:30 Bob staviteľ XV. - XVIII.
21:40 Krtko
20:15 Šachový princ
22:10 Noční lovec
23:55 Proxima