Zatiahnuté
21°
Bratislava
Prokop
4.7.2022
Fico sa v Kyjeve stretol s Porošenkom
Zdielať na
Slovensko

Fico sa v Kyjeve stretol s Porošenkom

KYJEV / Slovenská delegácia na čele s premiérom Robertom Fico v piatok ráno odletela na Ukrajinu. Predseda vlády sa tam stretol s ukrajinským kolegom Arsenijom Jaceňukom. Prijal ho i prezident Petro Porošenko.

Predseda vlády Robert Fico s Arsenijom Jaceňukom hovoril predovšetkým o spolupráci v oblasti hospodárstva, energetiky a dopravy, ale aj o cezhraničnej spolupráci. Nechýbali ani aktuálne témy regionálnej a európskej agendy.

V slovenskej delegácii je aj podpredseda vlády a minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák a minister hospodárstva Pavol Pavlis.

Návšteva slovenskej delegácie začala na slovenskom zastupiteľstve v Kyjeve, kde premiér odovzdal humanitárnu pomoc ministerstvu obrany i Červenému krížu. Spomenul minuloročnú pomoc v objeme 900 tisíc eur a dodal, že už na začiatku tohto roku poskytujeme sedemstotisíc eur - 470 tisíc na lekárske prístroje a pomôcky pre ministerstvo obrany a Červenému krížu 230 tisíc na lieky a oblečenie.

Neskôr sa vládna kolóna presunula priamo k prezidentovi Porošenkovi. Ten spomenul, že je teplá zima a zásoby plynu sú pre Ukrajinu postačujúce. Poďakoval sa i Slovensku za časť plynu, ktorú mu poskytuje.

Plánované stretnutia

Na február bolo pôvodne plánované spoločné zasadnutie slovenskej a ukrajinskej vlády. No, ako informoval hovorca rezortu zahraničia Peter Stano, na základe žiadosti ukrajinskej strany sa namiesto pôvodne plánovaného spoločného zasadnutia vlád uskutočnila návšteva premiéra Roberta Fica v Kyjeve.

"Ukrajinským partnerom z logistických dôvodov a tiež vzhľadom na momentálnu situáciu v krajine viac vyhovoval Kyjev," vysvetlil Stano.

"Spoločné zasadnutie vlád sa uskutoční v neskoršom termíne, ktorý bude vyhovovať obom stranám, a to tak, ako sa pôvodne plánovalo, v pohraničí," doplnil hovorca rezortu diplomacie.

Pozrite si reportáž:

Súvisiace články

Najčítanejšie