Skoro jasno
33°
Bratislava
Leonard
16.8.2022
Čakáte dvojičky? Za vyšetrenie si priplatíte
Zdielať na
Slovensko

Čakáte dvojičky? Za vyšetrenie si priplatíte

KOŠICE, BRATISLAVA / Niekoľko budúcich matiek, ktoré čakajú dvojičky, zažilo prekvapenie. Potom, čo absolvovali ultrazvukové vyšetrenie, im lekár oznámil, že majú za vyšetrenie zaplatiť dvojnásobok. Vraj preto, že čakajú dve deti. Väčšina súkromných lekárov pritom berie poplatok len za vyšetrenie ako také.

Dvojičky stoja niektoré mamy dvojnásobok peňazí už v čase, keď sú ešte len tehotné.

Platím dvojnásobok

"Bola som nahnevaná. Pýtala som sa sestričky, že prečo mám ešte platiť. Vysvetlila mi, že mám dve bábätká, vyšetruje dve. Preto," opisuje mamička dvojčiat Viktória.

"Išla som teda k druhému doktorovi. Tam som platila za jedno dieťa celú sumu a za druhé dieťa 50 percent," dodáva. Nie je jediná. "Tiež platím dvojnásobok, akoby za dve tehotenstvá," tvrdí ďalšia matka. "Aj odo mňa sa jeden doktor snažil vymôcť dvojnásobnú sumu, ale nezaplatila som," dodáva ďalšia.

Keby mala pätorčatá...

"Keby som mala pätorčatá, tak by som platila päťkrát?" pýta sa Viktória.

Vo väčšine centier potvrdili, že cena je za vyšetrenie bez ohľadu na počet detí. Inde priznali zvýšenú sadzbu. 

Súkromní lekári mamičkám argumentovali tým, že musia skontrolovať každý plod a je to teda dvojnásobná práca. Ako to vidí Všeobecná zdravotná poisťovňa? "Ultrazvukové sledovanie tehotenstva sa vykazuje jedenkrát pri jednom vyšetrení, nakoľko sa jedná o jedno tehotenstvo," píše sa v stanovisku poisťovne.

Mamičky by si mali zistiť poplatky u svojho lekára ešte predtým, než začne vyšetrenie, aby sa podobným prekvapeniam vyhli.

Súvisiace články

Najčítanejšie