Skoro jasno
24°
Bratislava
Bernard
20.5.2026
Cibulková v problémoch: Za propagovanie alkoholického nápoja si na ňu posvietili úrady
Zdielať na

Cibulková v problémoch: Za propagovanie alkoholického nápoja si na ňu posvietili úrady

Archívna reportáž

Reportáž o Cibulkovej propagovaní fit drinku

SLOVENSKO / Video, ktorým Dominika Cibulková propagovala fit nápoj s obsahom alkoholu, sa dostalo do pozornosti slovenských úradov. Po tom, čo jej reklamu označila rada pre reklamu za neetickú, sa jej videu najnovšie venuje aj mediálna rada.

Rada pre reklamu už rozhodla

Známou reklamou, v ktorej tenistka Dominika Cibulková označila nápoj s obsahom vodky za „fit drink“, sa zaoberala Arbitrážna komisia Rady pre reklamu. Jej verdikt je jasný, reklama porušila Etický kódex reklamnej praxe. O rozhodnutí informoval Denník N. Reklama v podobe videa zavádzala spotrebiteľov o údajných zdravotných prínosoch alkoholu a nevhodným spôsobom prezentovala jeho konzumáciu.

Na spomínanú reklamu, ktorá vyvolala značné kontroverzie, dostala Rada pre reklamu viacero sťažností. Po posúdení celej veci komisia vyzvala zadávateľa reklamy, spoločnosť GAS Familia, na okamžitú zmenu alebo úpravu spornej kampane a na zamedzenie jej ďalšieho šírenia v pôvodnej podobe.

„Takéto posolstvo nezodpovedá povahe alkoholického nápoja ako produktu, ktorý nemá zdravotné ani výživové benefity a ktorého konzumáciu nie je možné prezentovať ako súčasť zdravého životného štýlu,“ vyjadrila sa komisia k označeniu vodky ako "fit drink". 

Komisia zároveň pripomína, že pri propagácii alkoholických nápojov by sa vždy malo pristupovať s mimoriadne vysokou mierou zodpovednosti. Všimla si tiež skutočnosť, že takáto kampaň prichádza od bývalej vrcholovej športovkyne. „Dominika Cibulková nevystupuje v reklame iba ako známa osobnosť, ale ako osoba dlhodobo spájaná so športovým výkonom, s disciplínou, fyzickou kondíciou a so zdravým životným štýlom,“ konštatuje komisia.

Mediálna rada začala správne konanie

Bývalá tenistka tiež čelí správnemu konaniu zo strany Rady pre mediálne služby (RMS). Dôvodom sú potenciálne porušenia zákona týkajúce sa poskytovania audiovizuálnych mediálnych služieb a komerčnej komunikácie o alkoholických nápojoch na jej sociálnych sieťach Instagram a Facebook.

Konanie bolo iniciované na poslednom zasadnutí rady (19. 5.). Podľa nej mohlo dôjsť k dvom kľúčovým problémom. Prvým je poskytovanie audiovizuálnej mediálnej služby na požiadanie (AVMS) bez splnenia povinnosti oznámenia poskytovania.

Tým druhým je poskytovanie takejto služby v rámci programu, ktorého obsah zahŕňal mediálnu komerčnú komunikáciu týkajúcu sa alkoholických nápojov.

Takáto komunikácia pritom podľa materiálu Kancelárie Rady mohla nabádať na nestriedme požívanie alkoholu a zároveň tvrdiť, že alkoholické nápoje majú akési liečebné vlastnosti či povzbudzujúci a utišujúci účinok a pomáhajú riešiť osobné problémy. 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy