Leteckí záchranári nevedia pristáť pri nemocnici. Pacienti strácajú čas a komfort
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES / Letecká sanitka sa do spišskonovoveskej nemocnice v súčasnosti nedostane. Leteckí záchranári tak pacientov vyložia na letisku, ktoré je od nemocnice vzdialené desať minút jazdy. Okrem toho tak blokujú dve záchranárske posádky - leteckú aj pozemnú, ktorá musí pacienta dopraviť do nemocnice.
Heliport pri nemocnici
Leteckí záchranári nemôžu v súčasnosti lietať ku nemocnici kvôli výstavbe novej budovy. Na jej mieste bola totižto niekedy pristávacia plocha. Priestory za budovou nemocnice, kde pristál záchranársky vrtuľník, sa zmenili na stavenisko. Vyrástla tu nová nemocničná budova.
Záchranári s vrtuľníkom v čase výstavby pristávajú na miestnom letisku, ktoré je na druhej strane mesta. Výhody leteckého transportu sa v týchto prípadoch znižujú. Rozdiel je aj, či prídu pozemní záchranári s lekárom alebo bez.
Pacienti strácajú komfort
"Takže pacient stráca v prvom rade časový benefit a aj benefit komfortu, pretože po pristátí na letisku v Spišskej Novej Vsi musíme pacienta buď naložiť do posádke RLP a ide s ním samotná RLP-čka do nemocnice, alebo príde posádka RZP a ide náš lekár do nemocnice a nemocnica je vzdialená asi desať minút jazdy, " opisuje lekárka a riaditeľka VZZS ATE Poprad Iveta Križalkovičová.
Zapnuté majáky to síce skrátia o minúty, no úplná výhra v hustej mestskej doprave to nie je. Záchranári musia pacienta pri preberaní prepájať z prístrojov na prístroje.
"Predstava, že pacienta predkladáte dvakrát alebo ešte naviac, tak stráca to menej komfortom pacienta, " pokračuje Iveta Križalkovičová.
Pripravujú moderný heliport
Dobrou správou pre pacientov aj pre leteckých záchranárov je, že akonáhle skončí výstavba novej nemocničnej budovy, bude k dispozícii aj nový a moderný heliport.
"Na heliporte pracujeme. Nemocnica, ktorá je zaradená v optimalizácii siete nemocníc do druhej kategórie, má mať heliport. Na tom pracujeme tak, aby bol spustený pri spustení nového pavilónu, " hovorí riaditeľka NSP SNV Renáta Šuláková.
"A my tento krok veľmi vítame, pretože každopádne sa skráti čas transportu pacienta do koncového zdravotníckeho zariadenia, " vyjadruje sa hovorkyňa VZZS ATE Poprad Zuzana Hopjaková.
Kedy otvoria novú budovu?
Toto náročnejšie obdobie má trvať iba necelé dva roky. Novú nemocničnú budovu chcú otvoriť v roku 2028. Nový heliport prinesie výhody pre posádku leteckých záchranárov aj pacientov.
"Vieme vždy, do čoho ideme pristávať. Heliport je pre nás najbezpečnejší spôsob pristávania v súčasnom období. A pacienta odovzdávame priamo na pracovisko, kde je to potrebné, " dodáva Iveta Križalkovičová.