Trenčiansky kraj rieši osud troch nemocníc: Neuspel pri snahe o ich prenájom
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
TRENČIANSKY KRAJ / Témou číslo jeden v Trenčianskom kraji je už niekoľko mesiacov osud troch župných nemocníc. Tie generujú straty, a preto ich samosprávny kraj ponúkol mestám a obciam za symbolické euro. Napriek tomu neuspel, rovnako ani so snahou dať ich do prenájmu.
Osud nemocníc
Osud nemocnice v Považskej Bystrici, na Myjave a v Bojniciach bol ešte takto pred rokom nejasný. Vyzerá to tak, že župa našla riešenie na ich záchranu. "Sme sa rozhodli pre takzvaný virtuálny holding a obsadili sme do tohto holdingu za riaditeľa všetkých týchto troch nemocníc jednu osobu," hovorí Jaroslav Baška – predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja.
Všetky tri nemocnice tak budú riadené centrálne. Takto chcú zefektívniť ich hospodárenie. "Budú sa robiť rôzne spoločné obstarávania. Niektoré obslužné činnosti, ktoré sú spoločné, tak budú tie nemocnice medzi sebou zdieľať," dodáva Baška. "Ide o rozumný krok a takéto zdieľanie procesov a hľadanie úspor mohlo byť realitou už dávno. Namiesto dlhodobého flirtu župy s myšlienkou odovzdať tieto nemocnice súkromníkovi," tvrdí Jana Ježíková, odborníčka na zdravotníctvo.
Finančné problémy
Župné nemocnice sa boria s finančnými problémami dlhé desaťročia. Najhoršie je na tom bojnická nemocnica. "Bojnická nemocnica robí a robila za minulý rok mesačne okolo 500 až 600 tisíc eur mesačne," dopĺňa Baška. "Problémom týchto nemocníc však nikdy neboli len náklady, ale najmä výrazne nižšie príjmy od zdravotných poisťovní v porovnaní s podobnými zariadeniami," vysvetľuje Ježíková.
Ponuka samosprávam
Župa nemocnice najskôr ponúkla samosprávam za jedno euro. Tie ich odmietli. "Si jednoducho z finančných dôvodov nevieme dovoliť prevádzkovať tak obrovský kolos," reaguje Silvia Grúberová, primátorka mesta Handlová. "Ak na regionálne zdravotníctvo nemá kraj, nemá na to ani žiadna samospráva," hovorí Michal Ďureje, poslanec TSK Trenčín, starosta obce Lehota pod Vtáčnikom.
Prenájom a virtuálny holding
Potom ich ponúkli na prenájom. Aj tento plán ale stroskotal. Nemocnice má teda najnovšie zachrániť holding. Vedenie čaká neľahká úloha. "Ušetriť veľa finančných prostriedkov na prevádzkových nákladoch a ja pevne verím, že naozaj tá ekonomika sa v priebehu budúceho roka zlepší," dodáva Baška. "Teraz ostáva veriť, že župa, poslanci, ale aj zdravotnícky personál bude dostatočne dôsledný a ustráži nielen úspory, ale aj primeraný rozsah zdravotnej starostlivosti," informuje Ježíková. "Ten virtuálny holding TSK Hospitals si myslím, že je takým jedinečným príkladom. Zatiaľ tu na Slovensku," reaguje Baška.