Skoro jasno
25°
Bratislava
Jozefína
6.8.2025
PPA spúšťa aplikáciu eFarmár, ktorá má zjednodušiť život slovenským farmárom
Zdielať na

PPA spúšťa aplikáciu eFarmár, ktorá má zjednodušiť život slovenským farmárom

Archívna reportáž

Pozrite si archívnu reportáž o poľnohospodárskych protestoch

BRATISLAVA / Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) spúšťa mobilnú aplikáciu eFarmár, ktorá v úvodnej verzii uľahčí komunikáciu medzi žiadateľmi o priame podpory a samotnou agentúrou. Aplikácia je prístupná pre oba operačné systémy iOS a Android. Úvodná funkčnosť aplikácie je orientovaná na farmárov, žiadateľov, ktorí priamo v teréne budú môcť agentúre sprístupňovať tzv. geotagované fotografie.

"Aplikácia pre poľnohospodárov je ďalším krokom k zlepšeniu fungovania celého agrosektora. Každodenná poctivá práca pre našich poľnohospodárov prináša výsledky. Toto sú naozajstné riešenia,“ povedal minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč (Smer-SD). Používanie aplikácie eFarmár je bezplatné, prihlasovacie údaje žiadateľov sú rovnaké ako do systému GSAA, prostredníctvom ktorého môžu žiadatelia komunikovať s agentúrou aj naďalej.

"Pôdohospodárska platobná agentúra sa týmto krokom posunula nielen do 21. storočia, ale najmä k zjednodušeniu procesov. Či už priamo pre žiadateľov, alebo aj pre samotnú agentúru. Aplikácia prináša v prvej fáze možnosť vytvárať a spravovať svoje geotagované fotografie. Onedlho predstavíme sektoru ďalšie novinky. S aplikáciou máme veľké plány, ktorých výsledkom bude menšia záťaž pre samotných poľnohospodárov a odstraňovanie byrokracie, ktorá agrosektor trápila dlhé obdobie," doplnil generálny riaditeľ PPA Marek Čepko.

Aplikácia práve v čase administrácie kampane

Aplikácia je podľa PPA žiadateľom sprístupnená práve v čase administrácie kampane roku 2025, keď sú priebežne vyhodnocované fotografie poľnohospodárskych plôch v systéme Area Monitoring System (AMS). Rovnako ako vo webovom rozhraní, aj v mobilnej aplikácii majú žiadatelia z dôvodu AMS reagovať iba na oranžové plochy.

V aplikácii je užívateľ online informovaný o stave jeho využívaných plôch formou aktívneho semafora. Okrem geotagovaných fotografií pre systém AMS môžu žiadatelia na PPA zasielať geotagované fotografie aj z iných dôvodov v súvislosti s legislatívou, napríklad vyššia moc alebo odstraňovanie inváznych rastlín na neproduktívnych plochách.

PPA dodala, že pripravuje ďalší rozvoj uvedenej mobilnej aplikácie, pridávanie nových funkcionalít, ktoré zlepšia komunikáciu a užívateľský komfort pre farmárov, žiadateľov s PPA.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy