Polojasno
22°
Bratislava
Vladimír
24.7.2025
Slušnejšie v parlamente? Poslanci chystajú zmeny, no dohoda je neistá
Zdielať na

Slušnejšie v parlamente? Poslanci chystajú zmeny, no dohoda je neistá

BRATISLAVA / Parlamentná sága o zmene rokovacieho poriadku sa blíži k záveru. Poslanci plánujú schváliť úpravy na jeseň. V druhom čítaní sa navyše chystá aj etický kódex. Otázne je, na čom sa vôbec dohodnú. Už teraz sa hovorí o okresaní rozpravy, pokutách za správanie či uvoľnení pravidiel pri vizuálnych pomôckach.

​Zmena rokovacieho poriadku

Občasná anarchia dokáže preniknúť medzi parlamentné lavice. O naozaj komplexnej zmene rokovacieho poriadku a zavedení etického kódexu sa špekuluje roky - téma sa na stole objavuje pravidelne, avšak dodnes bez výsledku.

Ešte v októbri začali zástupcovia koalície a opozície diskutovať o možných zmenách v "rokováku". Ubehlo deväť mesiacov, a tak sme všetkým parlamentným stranám - na oboch brehoch - položili dve jednoduché otázky: Čo chcete vidieť v plánovanej novele a kedy sa jej konečne dočkáme?

Názory na plánovanú novelu

"Bude snaha presadiť zákaz neformálneho obliekania - rifle, tričko. Rovnako je dôležité venovať sa vystupovaniu poslancov, aby sme zamedzili vulgarizmom a invektívam v pléne Národnej rady," uviedla hovorkyňa Smeru-SD Ľubica Končalová.

"Čo sa týka pokút za správanie sa v pléne, je potrebné ich poriadne previazať aj s etickým kódexom, ktorý pripravujeme až do druhého čítania," reagoval predseda poslaneckého klubu strany Hlas-SD Róbert Puci.

"Mení sa rečnícky čas v písomnej rozprave z 20 na 15 minút a v treťom čítaní na 5 minút, pričom dvojminútové faktické poznámky zostávajú," informoval poslanec Národnej rady Slovenskej republiky Adam Lučanský (SNS).

"Skrátené konanie by malo mať presné pravidlá, ako sa bude využívať. Druhá vec je, že by sme chceli, aby bol stanovený čas pre opozíciu, kedy bude môcť klásť otázky - či už premiérovi, alebo následne aj ministrom," dodal predseda strany a poslanec Národnej rady Slovenskej republiky Branislav Gröhling (SaS).

"V KDH apelujeme na to, aby sa do rokovacej miestnosti vrátila politická kultúra a slušnosť," doplnil predseda poslaneckého klubu hnutia Igor Janckulík (KDH).

"Sme za to, aby poslanec Národnej rady mohol byť testovaný na alkohol a drogy. My pri tých rokovaniach nie sme, pretože vládna koalícia nemá záujem tieto veci riešiť," doplnil predseda poslaneckého klubu, poslanec Národnej rady Slovenskej republiky Michal Šipoš (Slovensko).

"Je nepravdepodobné, že akákoľvek zmena rokovacieho poriadku by mohla priniesť zlepšenie práce parlamentu, rešpektovanie práv opozície alebo celkovo lepšiu politickú kultúru," uzavrela poslankyňa Národnej rady Slovenskej republiky Zuzana Števulová (PS).

Čo by teda malo prejsť?

Poslanci budú môcť používať grafy či tabuľky, ktoré boli doteraz v pléne zakázané. Naopak, pozmeňujúce návrhy doručené deň vopred už nebudú čítané - pre úsporu času. Niektoré body by sa mali týkať správania zákonodarcov, pričom zrejme najkontroverznejším je čiastočné okresanie rozpravy. A k už avizovanému časovému rámcu... Kalendárová matematika je jasná: do 22. augusta chcú poslanci predložiť návrh, čo znamená, že by sa mohol dostať na schôdzu začínajúcu 9. septembra a parlament by ho mohol schváliť v polovici októbra.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy