Tehotenstvo po rakovine prsníka? Riešte plodnosť hneď po diagnóze, nie až po liečbe, apelujú lekári
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Rakovina prsníka a tehotenstvo
BRATISLAVA / Rakovina prsníka je pre mnohé ženy krutou realitou. Okrem fyzickej a psychickej náročnosti liečby prináša aj obavy o budúcnosť, vrátane materstva. Lekári a pacientske organizácie preto apelujú: riešte plodnosť hneď po diagnóze, nie až po liečbe.
Rakovina prsníka je najčastejším zhubným nádorom u žien. Hoci moderná medicína prináša čoraz účinnejšie metódy liečby, táto liečba často negatívne ovplyvňuje plodnosť. Mnohé ženy, ktoré prekonali rakovinu prsníka, však túžia po rodine a materstve. Ako si túto šancu zachovať?
Kľúčová je komunikácia a plánovanie
Odborníci zdôrazňujú, že kľúčové je hovoriť o budúcom tehotenstve s onkológom už v momente stanovenia diagnózy. "Túto tému so mnou neotvoril žiaden onkológ, tak ja som si sama všetko zisťovala ako môže liečba ovplyvniť plodnosť a všetky tieto možnosti," spomína si Veronika, bývalá onkologická pacientka.
"Táto liečba môže mať vplyv na funkciu vaječníkov a ženy možu byť až o 60 percent menej plodné po ukončení liečby," upozorňuje MUDr. Bela Mriňáková z Onkologického ústavu sv. Alžbety.
Zmrazenie vajíčok: Šanca na budúcnosť
Jednou z možností, ako si zachovať šancu na dieťa, je zmrazenie vajíčok pred začatím onkologickej liečby. "Ja som bola tá, ktorá som iniciovala tieto debaty s lekármi a bojovala som za to, aby som si mohla dať zmraziť vajíčka, aj sa mi to podarilo," hovorí Karolína, ktorej diagnostikovali rakovinu prsníka v 26 rokoch.
Lekárka Mriňáková potvrdzuje: "Zmrazenie vajíčok a tá samotná konzultácia je potrebná ešte pred začatím liečby, je to ťažké obdobie hlavne vtedy keď pacientka rieši chorobu." Samotný proces odberu a zmrazenia vajíčok trvá približne dva týždne.
Kedy je ten správny čas?
Po úspešnej liečbe rakoviny prsníka je dôležité určiť s onkológom správny čas na tehotenstvo. "Po ukončení hormonálnej liečby je to len tri mesiace, po chemoterapii je to až 6-12 mesiacov a biologické liečby to majú kratšie na úrovni asi 3-45 mesiacov," vysvetľuje Mriňáková. Odborný zástupca pre reprodukčnú medicínu, Peter Harbulák dodáva: "Je úplne jedno, či sú vajíčka zmrazené rok mesiac alebo 5 rokov."
Pomocná ruka pre pacientky
Dobrou správou je, že zákrok zmrazenia vajíčok je pre ženy s rakovinou prsníka zadarmo. "Všetky tie centrá dávajú tento zákrok pre ženy s rakovinou prsníka zadarmo," potvrdzuje Dominika Kormanová z OZ Amazonky.
Veronika, ktorá otehotnela prirodzenou cestou štyri roky po ukončení liečby, je dôkazom, že materstvo po rakovine prsníka je možné.
Alarmujúce sú aj štatistiky Inštitútu zdravotníckych analýz. "Majú rakovinu prsníka aj pôrod, tak priemerný vek diagnostiky bol okolo 33 rokov a priemerný vek pôrodu okolo 31 rokov," hovorí Veronika Rybanská z IZA. Preto je dôležité, aby sa o týchto témach hovorilo otvorene a bez tabu.
Cieľom je, aby sa informácie o možnostiach zachovania plodnosti dostali ku každej žene, ktorej bola diagnostikovaná rakovina prsníka. "Aby to bolo odkomunikované všetkým ženám, u ktorých sa zistí rakovina prsníka, že aké majú možnosti," uzatvára Kormanová.