Polojasno
17°
Bratislava
Jakub
25.7.2024
Poslanci NR SR začali rokovať: V hre je zrušenie Rady pre mediálne služby
Zdielať na

Poslanci NR SR začali rokovať: V hre je zrušenie Rady pre mediálne služby

Google News Button Sledovať správy

BRATISLAVA / Poslanci Národnej rady SR začali 9. rokovací deň aktuálnej 15. schôdze diskusiou o vládnom návrhu novely zákona o finančných nástrojom z európskych štrukturálnych a investičných fondov. Dopoludnia sa venovali novele zákona o mediálnych službách. V úvode diskusie návrh predstavila ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nominantka SNS).

Poslanci prediskutovali novelu zákona o mediálnych službách v prvom čítaní. Návrhu z dielne rezortu kultúry sa venujú v skrátenom legislatívnom konaní.  Ministerka ozrejmila, že primárnym cieľom návrhu je implementácia aktu o digitálnych službách. Novelou sa má Rada pre mediálne služby ustanoviť za koordinačný orgán pre dohľad nad dodržiavaním povinností poskytovateľov online sprostredkovateľských služieb vrátane internetových vyhľadávačov. Podľa slov ministerky je práve rada na to najvhodnejším kandidátom.

Šimkovičová: Zámerom je budovanie bezpečnejšieho online prostredia? 

"Akt o digitálnych službách je novou celoeurópskou reguláciou internetového obsahu v rámci poskytovania sprostredkovateľských služieb," povedala Šimkovičová. Dodala, že zavádza nové harmonizované pravidlá pre poskytovateľov týchto služieb vrátane sociálnych sietí, online trhovísk či internetových vyhľadávačov a ďalších typov online platforiem. "Zámerom je okrem iného budovanie bezpečnejšieho a transparentnejšieho online prostredia či posilnenie ochrany základných práv užívateľov v online priestore a ďalšie," priblížila. 

Poslanec Jozef Hajko (KDH) pripomenul, že Slovensko malo koordinátora digitálnych služieb určiť už vo februári. Namieta, že súčasné vedenie rezortu kultúry návrh nepredložilo hneď po nástupe, aj keď mal hotové znenie. "Keby sa bol predložil následne po nástupe súčasnej vlády, neboli by sme opäť konfrontovaní so skrátením legislatívnym konaním a Slovensko by sa nedostalo do časovej tiesne v súvislosti s hroziacou pokutou," dodal.

Rokovanie o novele v zrýchlenom režime Hajko namieta a odvoláva sa na vyjadrenia rezortu kultúry, že Slovensku nehrozia sankcie ani keby novela nadobudla účinnosť do 12. septembra.

Čo je výhodou finančných nástrojov v porovnaní s finančnými príspevkami? 

Legislatívnu zmenu by mal parlament prerokovať celú už na aktuálnej schôdzi. Štátu totiž podľa ministerstva financií, ktoré návrh predkladá, hrozia v prípade nevyčerpania finančných prostriedkov z Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka do konca roka 2024 značné hospodárske škody.

"Výhodou finančných nástrojov, v porovnaní s nenávratnými finančnými príspevkami, je najmä ich návratný charakter, vďaka ktorému je možné takto alokované finančné prostriedky použiť opakovane, čím sa ich potenciálny účinok znásobuje. Dosahuje sa pákový efekt, ktorý umožňuje zapojenie finančných prostriedkov z ďalších zdrojov," objasnil v dôvodovej správe rezort financií.

Cieľom predloženého návrhu je tiež zaviesť flexibilnejšiu a rýchlejšiu úpravu vracania prostriedkov z finančného nástroja v prípade zistenia nezrovnalosti.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy