Polojasno
14°
Bratislava
Jaroslava
26.4.2024
Remišová vyzýva Fica a Bugára, aby nedovolili SNS likvidovať slovenskú vedu a školstvo
Zdielať na

Remišová vyzýva Fica a Bugára, aby nedovolili SNS likvidovať slovenskú vedu a školstvo

Google News Button Sledovať správy

BRATISLAVA / Poslanci NR SR za hnutie OĽaNO-NOVA vyzývajú premiéra Roberta Fica (Smer-SD) a predsedu Mosta-Híd Bélu Bugára, aby sa nehandrkovali a aby riešili problémy, ktoré sú pre Slovensko životne dôležité.

„Vyzývame Roberta Fica a Bélu Bugára, aby v záujme Slovenska nedovolili Slovenskej národnej strane ďalej likvidovať slovenskú vedu a školstvo. Predsedovi SNS Andrejovi Dankovi ide aj pri tejto kríze o kšefty a teplé miesta pre svojich straníckych funkcionárov. Vzdelanie našich detí a lepšia práca pre našich ľudí, ktorú prináša výskum a inovácie, sú životným záujmom Slovenska a nemôžeme s nimi hazardovať," vyhlásila to na dnešnej tlačovej besede poslankyňa NR SR za OĽaNO-NOVA Veronika Remišová. „Od žiadneho ministra sme nepočuli návrhy na riešenia alebo návrhy na zmeny, ktoré je potrebné urobiť na ministerstve a v podriadených organizáciách. Jediné riešenia sme priniesli my, hoci je to v prvom rade úloha vlády upratať zhnitý systém v eurofondoch a chaos, ktorý tu vláda narobila," povedala.

Namiesto toho podľa nej počúvame, že za tento škandál nie je vlastne zodpovedný nikto. „Minister Plavčan sa vyhovára na ex-ministra Draxlera, exminister Draxler hovorí o korupcii za Plavčana, vicepremiér Pellegrini, ktorý koordinuje eurofondy, zase obviňuje Plavčana, že naschvál vypísal výzvy o deň skôr, aby ich nemohol jeho úrad skontrolovať. SNS hovorí, že to vlastne Smer kradne eurofondy na vedu a výskum cez nastrčené firmy a celá diskusia je o tom, kto tie eurofondy kradne viac, či SNS alebo Smer. Z toho celého má občan dojem, že jediným dôvodom, prečo sa Andrej Danko hodil o zem, je to, že SNS si nestihla alebo nemohla uchmatnúť z koláča taký kus, ako by chcela, alebo že Andrej Danko nemôže zniesť, že prichytený bol on a nie niekto iný," uviedla. Riešením problému nie je podľa Remišovej výmena ministra školstva. „Európska komisia nás upozorňuje na veľké pochybenia v zložitých procesoch hodnotenia a výberu projektov," pripomenula s tým, že náprava potrvá istý čas a môžu ju urobiť iba ľudia, ktorým skutočne záleží na očistení celého systému od korupcie a nie ľudia, ktorí sa na korupcii podieľajú a korupčné podhubie vytvorili.

Upozornila, že v konečnom dôsledku pri systéme, aký vláda nastavila v operačnom programe Výskum a inovácie, problém sa nemusí skončiť len pri pol miliarde eur. „Je tu ďalšia miliarda, ktorú spoločne s ministerstvom školstva riadi a rozdeľuje ministerstvo hospodárstva a niektoré médiá už poukázali aj na problémy v týchto výzvach, v ktorých sa tiež dá pochybovať o tom, či peniaze skutočne boli pridelené na inováciu firiem," dodala s tým, že aj pri týchto výzvach má pochybnosti, či ich hodnotili ľudia, ktorí sú odborníkmi v danej oblasti, a preto sa bude venovať aj týmto výzvam.

Nečinnosť vlády pri riešení problémov môže prerásť do toho, že ak neurobia nápravu, nebudeme môcť čerpať celý operačný program Výskum a inovácie, čo je spolu viac ako dve miliardy eur, čo by bola obrovská strata pre Slovensko. „Čas beží a každým dňom sa zmenšuje šanca, že tieto obrovské peniaze z eurofondov budeme vedieť zmysluplne využiť. Minister Plavčan nám na moju žiadosť poslal informáciu, koľko minuli z operačného programu na vedu a inovácie. Za štyri roky ministerstvo bolo schopné minúť 1,4 percenta. A ešte otázka je, ako ich minuli," povedala.

Poslanec za OĽaNO-NOVA Eduard Heger povedal, že namiesto riešenia kauzy s eurofondmi vláda rieši interné spory koaličných strán. „Toto je stabilná vláda kontinuity a pokroku? Ľudí nezaujímajú spory koaličných lídrov, chcú vidieť riešenia," odkázal Heger.

Danko vypovedal v pondelok Koaličnú zmluvu podpísanú 1. septembra 2016 medzi stranami Smer-SD, SNS a Most-Híd. Ako dôvod uvádza absolútnu nevyhnutnosť zmeny nastavenia pravidiel v koalícii, novú úpravu pomerov a vzťahov a stanovenie absolútne nových priorít, ktoré sa budú premietať v rámci procesu zostavenia nového rozpočtu, s cieľom obnovy dôvery medzi koaličnými partnermi, ako aj dôvery verejnosti ku koalícii. „Dobrá sociálno-ekonomická situácia roku 2017 ukazuje, že je nutné sa zamerať na nové výzvy a priority, ktoré je potrebné premietnuť do koaličnej dohody a nového programového vyhlásenia vlády. Keď sa darí ekonomike štátu, musia to pocítiť aj samotní občania,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Súvisiace články