Američania protestujú, Trumpovi sa to zdá nefér

11.11.2016 19:34 Noviny.sk Politika

Američania protestujú, Trumpovi sa to zdá nefér

OREGON / Tisíce ľudí vyrazili druhý večer po sebe do ulíc amerických miest vyjadriť svoju nespokojnosť až zdesenie nad víťazstvom Donalda Trumpa v utorkových prezidentských voľbách. Ohniskom protestov sa stal štát Oregon na západnom pobreží USA, kde museli policajti zasahovať proti davu násilníkov a niekoľko ľudí zadržali. Trump protesty označil za neférové.

V najväčšom oregonskom meste Portland v noci pochodovalo asi 4 000 ľudí skandujúcich heslá proti novozvolenému prezidentovi. Dav rozbíjal výlohy, odpaľoval petardy a zapaľoval kontajnery s odpadkami. Najútočnejšia časť demonštrantov napadla kamením policajtov, ktorí sa pokúšali násilníkov zatlačiť. Strážcovia poriadku použili ohlušujúce granáty a slzný plyn a niekoľko ľudí zadržali.

V New Yorku sa stovky ľudí opäť zišli pred Trumpovým mrakodrapom Trump Tower na Piatej avenue. Kričali protitrumpovské slogany a v rukách mali transparenty s heslami vyjadrujúcimi hnev nad osobou budúceho prezidenta. "Ide o klimatickú zmenu, dohodu s Iránom. Ide o práva homosexuálov, masové deportácie. Nech sa na to pozeráte odkiaľ chcete, ten chlap to od začiatku do konca vidí všetko zle," povedal agentúre AP jeden z demonštrantov David Thomas.

Protestujúci v Minneapolise prinútili úrady k uzavretiu niekoľkých kľúčových dopravných tepien. Ďalšie stovky ľudí vyrazili k pochodom vo Filadelfii, Louisville či Baltimore.

Trump sa k výrazom odporu voči svojej osobe vyjadril na twitteri. "Práve prebehla veľmi otvorená a úspešná voľba prezidenta. Teraz profesionálni protestujúci, podnecovaní médiami, protestujú. Veľmi neférové!" napísal muž, ktorý voľby ešte krátko pred zverejnením výsledkov označoval za zmanipulované a varoval, že nemusí v prípade svojej porážky výsledky ihneď uznať.

Zdroj: noviny.sk/ČTK/TV JOJ-Martin Krpač

Prečítajte si tiež

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

09:50 Súdna sieň
10:55 POLICAJTI V AKCII
12:00 NOVINY O 12:00
10:05 Nákupné maniačky
11:40 NOVÉ BÝVANIE
13:00 Simpsonovci XXII.
09:45 Policajt z L.A.
11:00 MACGYVER: NOVÉ ČASTI II.
12:05 Neserte nám pestúnku II.
10:00 Jahôdka a jej kamaráti III.
10:25 Požiarnik Sam VIII.
10:35 Zabi nudu! II.
10:05 Rande u přepážky
11:40 Cesta za snem
13:25 Náhradní plán