Američania protestujú, Trumpovi sa to zdá nefér

11.11.2016 19:34 Noviny.sk Politika

Američania protestujú, Trumpovi sa to zdá nefér

OREGON / Tisíce ľudí vyrazili druhý večer po sebe do ulíc amerických miest vyjadriť svoju nespokojnosť až zdesenie nad víťazstvom Donalda Trumpa v utorkových prezidentských voľbách. Ohniskom protestov sa stal štát Oregon na západnom pobreží USA, kde museli policajti zasahovať proti davu násilníkov a niekoľko ľudí zadržali. Trump protesty označil za neférové.

V najväčšom oregonskom meste Portland v noci pochodovalo asi 4 000 ľudí skandujúcich heslá proti novozvolenému prezidentovi. Dav rozbíjal výlohy, odpaľoval petardy a zapaľoval kontajnery s odpadkami. Najútočnejšia časť demonštrantov napadla kamením policajtov, ktorí sa pokúšali násilníkov zatlačiť. Strážcovia poriadku použili ohlušujúce granáty a slzný plyn a niekoľko ľudí zadržali.

V New Yorku sa stovky ľudí opäť zišli pred Trumpovým mrakodrapom Trump Tower na Piatej avenue. Kričali protitrumpovské slogany a v rukách mali transparenty s heslami vyjadrujúcimi hnev nad osobou budúceho prezidenta. "Ide o klimatickú zmenu, dohodu s Iránom. Ide o práva homosexuálov, masové deportácie. Nech sa na to pozeráte odkiaľ chcete, ten chlap to od začiatku do konca vidí všetko zle," povedal agentúre AP jeden z demonštrantov David Thomas.

Protestujúci v Minneapolise prinútili úrady k uzavretiu niekoľkých kľúčových dopravných tepien. Ďalšie stovky ľudí vyrazili k pochodom vo Filadelfii, Louisville či Baltimore.

Trump sa k výrazom odporu voči svojej osobe vyjadril na twitteri. "Práve prebehla veľmi otvorená a úspešná voľba prezidenta. Teraz profesionálni protestujúci, podnecovaní médiami, protestujú. Veľmi neférové!" napísal muž, ktorý voľby ešte krátko pred zverejnením výsledkov označoval za zmanipulované a varoval, že nemusí v prípade svojej porážky výsledky ihneď uznať.

Zdroj: noviny.sk/ČTK/TV JOJ-Martin Krpač

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
08:30 Súdna sieň
05:30 DIVOKÉ KONE
07:10 Moja mama varí lepšie ako tvoja
08:10 Panelák
05:30 TIPOS INFO
05:35 NAŠI II.
06:05 NAŠI II.
05:10 Sherm a jeho mikróby
05:25 Ferdo Mravec
06:00 Altair v Hviezdnom kráľovstve
05:40 Vztah pro psa
07:15 Milosrdné lži
10:05 Skleněné peklo