Analýzy 24: Clá Donalda Trumpa ako budíček pre Slovensko
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / V najnovšej diskusnej relácii Analýzy 24 diskutovali poslanci Beáta Jurík (PS) a Ján Ferenčák (Hlas) o dôsledkoch amerických ciel na Európsku úniu a o tom, ako by malo Slovensko reagovať v kontexte globálnej ekonomiky. Témou bola aj efektivita čerpania eurofondov a vzťah Slovenska k Európskej únii.
Rokovanie eurokomisára
Ján Ferenčák uviedol, že ide o mimoriadne aktuálnu tému, ktorá sa dotýka nielen slovenského, ale celého európskeho priemyslu. Podľa neho je americká politika vracania fabrík do USA cestou, ktorá naráža na realitu globalizovaných dodávateľských reťazcov.
Trump si uvedomil, že tento model nie je udržateľný a preto zmiernil clá na automobilové dielce.
Beáta Jurík kritizovala slovenskú vládu za tichú podporu Trumpovej politiky. Uviedla, že ide o vládu od oligarchov pre oligarchov a položila otázku, čo z jeho vládnutia má slovenský občan.
Vyzdvihla prácu eurokomisára Maroša Šefčoviča, ktorý sa snaží brániť záujmy Európskej únie. "Využiť toto na to, aby sme boli hráčom na globálnej úrovni, je smutné, že sme k tomu potrebovali Trumpa, " dodala.
Schopnosť Slovenska reagovať
Ferenčák ocenil jednotný postup Európskej komisie a pripomenul, že to prispelo k zmierneniu amerických ciel. Upozornil, že pre Slovensko sú najcitlivejším sektorom automobilky a nie je isté, či má krajina dostatočnú vyjednávaciu kapacitu.
Jurík zdôraznila, že Európska únia má výlučné kompetencie v oblasti obchodnej politiky, preto musí vyjednávať Európska komisia. Kritizovala nečinnosť slovenskej vlády, ktorá občanov neinformuje o dopadoch a nehľadá kompenzácie.
Podľa slov Jurík sa Šefčovič vyjadril, že sa diskutuje o kompenzačných mechanizmoch a flexibilite, no zatiaľ nie je známy konkrétny finančný rámec.
Zlé čerpanie eurofondov
Ferenčák uviedol, že ak bude priorita dobre zameraná, ich strana bude vládu podporovať. Pripomenul, že prostriedky sa dajú prerozdeliť z existujúcich fondov, ale vyžaduje si to koordináciu medzi ministerstvami. Zdôraznil, že peniaze by sa nemali brať z regionálnych projektov.
Jurík označila problémy s čerpaním eurofondov za dôsledok troch predchádzajúcich vlád Roberta Fica. "Ak zle čerpáme eurofondy, je to v prvom rade chyba troch predchádzajúcich vlád Roberta Fica, pretože oni nastavovali tie mechanizmy, " doplnila.
Kritizovala, že Slovensko nedokáže čerpať ako Poľsko, kde sa za eurofondy stavajú cesty a mosty, zatiaľ čo na Slovensku sa z projektov stávajú súkromné haciendy.
Ferenčák reagoval, že nie je spravodlivé hádzať vinu iba na jednu stranu, pretože sa pri moci vystriedalo viacero vlád. Dodal, že budúcnosť eurofondov môže byť ohrozená prípadným rozšírením Európskej únie o ďalšie krajiny.
Nemocnice, obrana a vzťahy s Európskou úniou
Jurík upozornila na nejasnosti okolo projektu novej nemocnice a kritizovala podpredsedu vlády Kalináka, že sa venuje veciam mimo svojho rezortu. Zároveň spochybnila presun financií z obrany na iné účely.
Ferenčák dodal, že nákup lietadiel zabezpečil ochranu vzdušného priestoru a zapojenie Slovenska do európskej obrany.
V závere diskusie Jurík uviedla, že je smutné, že Európa potrebovala impulz od Donalda Trumpa, aby sa spamätala a začala konať ako globálny hráč. Kritizovala vládu Roberta Fica za ničenie vzťahov s Európskou úniou.
Ferenčák uzavrel diskusiu vyhlásením, že Slovensko je a bude pevným členom Európskej únie.