Zatiahnuté
11°
Bratislava
Renáta
6.11.2024
ROZHOVORY: Príbehy oklamaných seniorov. Ako prebiehali podvodné telefonáty?
Zdielať na

ROZHOVORY: Príbehy oklamaných seniorov. Ako prebiehali podvodné telefonáty?

SLOVENSKO / Viac ako 2 milióny eur. Takúto sumu dobrovoľne odovzdali seniori podvodníkom v minulom roku. Tí najzraniteľnejší takýmto spôsobom častokrát prichádzajú o svoje celoživotné úspory. Nám sa podarilo rozprávať s podvedenou seniorkou, ktorá pod falošnou zámienkou odovzdala v obálke peniaze. Podvodníci pritom začínajú podobnými príbehmi.

​Začína to naliehavým telefonátom

"Že môj vnuk je v nebezpečenstve," informovala podvedená seniorka. "Povedal mi, že on je inštalatér," dodala dalšia. Pokračuje urgenciou a vymysleným príbehom, za cieľom zlákania peňazí. "Išla som potom do Prima banky vybrať peniaze. Jeden si prišiel pre peniaze," dodala prvá seniorka. "Vedú rozhovor tam kde chcú, je to väčšinou v časovej tiesni, rýchlo pod stresom, treba konať, lebo nebude ten príbuzný žalovaný, že potrebujem tie peniaze čo najskôr," uviedol riaditeľ odboru poriadkovej polície Policajného zboru Stanislav Hromádka.

Príbehov je niekoľko. Napríklad, že váš príbuzný je účastníkom dopravnej nehody, či falošný policajt, ktorý hovorí, že sa senior stal obeťou podvodu. "Žiada, aby do určitého času nemal následky s políciou a doniesol určitú finančnú hotovosť," povedal preventista Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave IV Martin Masár. Minulý rok okradli podvodníci seniorov o viac ako 2 milióny, za prvých 6 mesiacov tohto roka ich obrali o pol milióna eur. Počet okradnutých seniorov, však môže byť rádovo vyšší, keďže ide len o prípady s ktorými sa policajtom zdôverili. "To isté číslo mi zvonilo na telefóne, ale som to nezdvihla," opísala seniorka. "Odporúčam v prvom rade prerušiť hovor," pokračoval Masár.

Problémom seniorov je častokrát samota

Preto je dôležité sa so svojimi rodičmi či starými rodičmi rozprávať o týchto podvodoch. Policajti už tretí rok spolupracujú s poštármi, ktorí majú pravidelný kontakt so seniormi a vďaka tomu majú ich dôveru a pomáhajú robiť osvetu. "Ideme po vytipovaných uliciach, ktoré sú vytipované špecificky na miestach, kde už boli zaznamenané podobné pokusy o podvody alebo aj dokončené podvody," dodal Masár.

"Ľudia sú tomu otvorení, vypočujú si ho, zoberú si aj tie letáky, povedia či mali takú skúsenosť, alebo veľakrát povedia, že poznajú susedu, že mala takú skúsenosť," uviedla vedúca pošty v Bratislave Lívia Čambalová. Či už ide o falošného policajta, lekára či príbuzného, majte na pamäti, že vyhodiť peniaze von oknom od vás nemôže nikto žiadať. Preto ak máte nejaké pochybnosti, nezabudnite sa obrátiť na číslo 158.

Celý rozhovor s podvedenou seniorkou

Celý rozhovor so skúsenosťami senioriek

Súvisiace články

Najčítanejšie správy