Tyrania na družstve: Kravám orezávali rohy karbobrúskou!

11.09.2011 10:27 Noviny.sk Krimi

Tyrania na družstve: Kravám orezávali rohy karbobrúskou!

Medzi chovom zvierat a ich týraním môže byť niekedy veľmi tenká hranica. Nedostatok vody, pohybu či žrádla a k tomu plno výkalov – to je žiaľ realita u mnohých slovenských chovateľov. Nepomáhajú pokuty ani hrozba väzenia.

Na začiatku to môže vyzerať ako splnený sen. S pribúdajúcim množstvom zvierat a poklesom peňazí na účte sa mnohí chovatelia snažia šetriť na nesprávnom mieste. Keď začne v stajni prevládať menší prísun krmiva a hnoj namiesto podstielky, chov sa ľahko môže premeniť na trýznenie.Rôzne občianske združenia či Štátna veterinárna a potravinová správa dostávajú podnety ako na bežiacom páse. GladHorse sa zameriava najmä na pomoc týraným koňom, v minulosti upozornili na viaceré problematické chovy. Vyhladované zvieratá sa snažia odkúpiť. V apríli ponúkali za zúboženého žrebca 400 eur. "Majiteľ ho nepredal, povedať, nech radšej skape," šokuje Ján Adamovič z GladHorse.

Tyranský zootechnik

A tak sa aj stalo. Celkovo vraj v spomínanom stáde prišli tento rok o život dva dospelé kone a tri žriebätá. Jeden z najsurovejších a najmasovejších prípadov týrania hospodárskych zvierat na Slovensku sa odohral ešte v marci 2009. "Zootechnik poľnohospodárskeho družstva týral zvlášť krutým a surovým spôsobom 50 kusov kráv," vraví Michal Slivka, hovorca Prezídia PZ SR.

Bolesť a šok

Pracovník karbobrúskou orezával kravám rohy. A keďže to mal robiť neodborne a bez  patričného umŕtvenia, rany zvieratám aj po niekoľkých dňoch krvácali. U gravidných kráv bolesť a šok spôsobili predčasné otelenie.

Okrem hrozby až trojročného väzenia by mali nezodpovedných chovateľov odradiť aj pokuty za zanedbanie povinností. Tie by mal nový Zákon o veterinárnej starostlivosti sprísniť. Ďalšou možnosťou je odobratie zvieraťa.

Zdroj: TV JOJ/ilustračné

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ, Dalibor Skladan

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
08:30 Súdna sieň
05:35 DIVOKÉ KONE
06:55 Moja mama varí lepšie ako tvoja
08:20 Rýchla rota Chipa a Dala
05:00 Panelák
05:30 Panelák
06:00 Profesionáli
05:10 Ferdo Mravec
05:35 Jahôdka a jej kamaráti I.
06:00 Marvin, stepujúci koník II.
05:00 Dobrou noc a hodně štěstí
06:45 Království surikat: Příběh začíná
08:10 Absurdistán