Tyrania na družstve: Kravám orezávali rohy karbobrúskou!

11.09.2011 10:27 Noviny.sk Krimi

Tyrania na družstve: Kravám orezávali rohy karbobrúskou!

Medzi chovom zvierat a ich týraním môže byť niekedy veľmi tenká hranica. Nedostatok vody, pohybu či žrádla a k tomu plno výkalov – to je žiaľ realita u mnohých slovenských chovateľov. Nepomáhajú pokuty ani hrozba väzenia.

Na začiatku to môže vyzerať ako splnený sen. S pribúdajúcim množstvom zvierat a poklesom peňazí na účte sa mnohí chovatelia snažia šetriť na nesprávnom mieste. Keď začne v stajni prevládať menší prísun krmiva a hnoj namiesto podstielky, chov sa ľahko môže premeniť na trýznenie.Rôzne občianske združenia či Štátna veterinárna a potravinová správa dostávajú podnety ako na bežiacom páse. GladHorse sa zameriava najmä na pomoc týraným koňom, v minulosti upozornili na viaceré problematické chovy. Vyhladované zvieratá sa snažia odkúpiť. V apríli ponúkali za zúboženého žrebca 400 eur. "Majiteľ ho nepredal, povedať, nech radšej skape," šokuje Ján Adamovič z GladHorse.

Tyranský zootechnik

A tak sa aj stalo. Celkovo vraj v spomínanom stáde prišli tento rok o život dva dospelé kone a tri žriebätá. Jeden z najsurovejších a najmasovejších prípadov týrania hospodárskych zvierat na Slovensku sa odohral ešte v marci 2009. "Zootechnik poľnohospodárskeho družstva týral zvlášť krutým a surovým spôsobom 50 kusov kráv," vraví Michal Slivka, hovorca Prezídia PZ SR.

Bolesť a šok

Pracovník karbobrúskou orezával kravám rohy. A keďže to mal robiť neodborne a bez  patričného umŕtvenia, rany zvieratám aj po niekoľkých dňoch krvácali. U gravidných kráv bolesť a šok spôsobili predčasné otelenie.

Okrem hrozby až trojročného väzenia by mali nezodpovedných chovateľov odradiť aj pokuty za zanedbanie povinností. Tie by mal nový Zákon o veterinárnej starostlivosti sprísniť. Ďalšou možnosťou je odobratie zvieraťa.

Zdroj: TV JOJ/ilustračné

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ, Dalibor Skladan

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

22:25 C.S.I.: Kriminálka Miami IX.
23:25 Myšlienky vraha I.
00:20 NOVÝ ŽIVOT
23:00 Prenasledovaní
01:05 Walking Dead VIII.
02:15 Prvé oddelenie
23:10 Plastický chirurg z Beverly Hills V.
00:10 Agent II.
01:05 Život po ľuďoch II.
23:05 Volám sa Caillou V.
23:30 Jahôdka a jej kamaráti II.
23:55 Kúzlovanie
21:55 Pán Šanghaje
23:55 Rodinná loupež
01:20 Vražedná náruč