Polojasno
19°
Bratislava
Jakub
25.7.2024
Tragédia v Pakistane: Dav upálil muža obvineného zo znesvätenia Koránu
Zdielať na

Tragédia v Pakistane: Dav upálil muža obvineného zo znesvätenia Koránu

PEŠÁVAR / Pakistanca obvineného zo znesvätenia Koránu zabil a upálil vo štvrtok 20. júna dav, ktorý ho predtým odvliekol z policajnej stanice, kde ho v záujme jeho ochrany zadržiavali, uviedli tamojšie úrady. Informovala o tom agentúra AFP.

"Večer 20. júna miestni obyvatelia v okrese Madian zadržali muža s tým, že spálil Korán. Polícia zakročila, zachránila ho a odviedla na miestnu policajnú stanicu," uviedol pre AFP zdroj z dištriktu Swát s tým, že muž z danej oblasti nepochádzal. Dav povzbudzovaný miestnymi mešitami sa však zhromaždil pri policajnej stanici a útočil na ňu kameňmi. "Polícia na rozohnanie rozhnevaného davu použila varovné výstrely do vzduchu, ktoré však ľudí len viac rozhnevali. Dav napokon políciu premohol, vyvliekol muža von a ubil ho na smrť palicami," spresnil zdroj. Neskôr niekoľko ľudí telo polialo benzínom a zapálilo, dodal.

Incident podľa AFP potvrdil aj miestny predstaviteľ, ktorý uviedol, že po zabití muža rozhnevaní obyvatelia začali hádzať kamene na policajtov a prinútili ich zo stanice odísť. Situácia zostala v oblasti napätá, keď protestujúci obyvatelia zablokovali hlavnú cestu. Rúhanie je veľmi citlivou otázkou vo väčšinovo moslimskom Pakistane, kde aj nepodložené obvinenia bez dôkazov môžu vyvolať medzi davmi hnev a vlnu násilia.

Koncom mája bol vo východopakistanskej provincii Pandžáb takisto zlynčovaný davom kresťan obviňovaný zo spálenia stránok Koránu. Svojim zraneniam nakoniec podľahol začiatkom júna, uviedla tamojšia polícia. K podobnému prípadu zabitia davom došlo aj vo februári 2023, keď na smrť zbili moslima obvineného zo znesvätenia svätej knihy islamu, dodáva AFP.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy