Jasno
25°
Bratislava
Vít
15.6.2024
FOTO: Vlak z Prahy do Košíc sa zrazil s nákladným vlakom. Medzi obeťami sú dve Slovenky
Zdielať na

FOTO: Vlak z Prahy do Košíc sa zrazil s nákladným vlakom. Medzi obeťami sú dve Slovenky

PRAHA / V českom meste Pardubice sa zrazil rýchlik s nákladným vlakom. Pri zrážke zomreli najmenej štyria ľudia. Pri nehode zasahuje množstvo policajtov, hasičov aj záchranárov. Nehoda sa stala 5.6 krátko pred 23.00 h neďaleko novej zastávky Pardubice-centrum.

Vlak číslo RJ 1021 spoločnosti Regio Jet smerujúci z Prahy do Košíc sa zrazil s nákladnou súpravou spoločnosti ČD Cargo. V čase nehody bolo na palube vlaku viac ako 380 ľudí. Predný vozeň rýchlika bol vážne poškodený. "Hovoril som si, že ide na nesprávnu (koľaj), svietila zelená. Zrazu (nastala) rana a vlak zastal," vypovedal jeden zo svedkov nehody.

Podľa zverejnených fotografií a videonahrávok na sociálnych sieťach sa vlaky zrazili čelne. Prvý vozeň za lokomotívou expresného vlaku vykoľajil a čiastočne sa prevrátil, prvý vagón nákladného vlaku poničil jeho lokomotívu. Nákladný vlak prevážal karbid vápenatý, ale v prvých dvoch vagónoch nebol, takže obyvatelia ohrození neboli, uviedla hovorkyňa pardubických hasičov Vendula Horáková.

Na mieste zasahovali všetky záchranné zložky

Na miesto nehody dorazilo 36 jednotiek hasičov, uviedla predstaviteľka HZS Pardubického kraja. "Prvé dva vagóny nákladného vlaku boli prázdne, takže nedošlo k žiadnej ďalšej havárii," povedala. Poškodené boli aj ďalšie časti vlaku.

Prebiehalo vyslobodzovanie ľudí z vykoľajeného vozňa a triedenie ranených. Na mieste boli ťažko zranení. "V tejto chvíli môžeme potvrdiť, že najmenej štyria ľudia utrpeli zranenia nezlučiteľné so životom," uviedla hovorkyňa záchrannej služby Pardubického kraja Alena Kisialová.

Medzi štyrmi obeťami zrážky vlakov v Pardubiciach sú dve ukrajinské občianky, občianstvo ďalších obetí sa spresňuje, uviedlo ukrajinské ministerstvo zahraničia. Medzi obeťami sú dve Slovenky. Ďalšie štyri občianky SR utrpeli pri nehode zranenia, jedna bola prepustená, ostatné ostávajú hospitalizované, v stabilizovanom stave. Pre TASR to uviedol komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Na mieste boli dva záchranárske vrtuľníky - jeden z Hradca Králové, druhý z Prahy. Zranení sú 27 ľudia. "Do nemocnice bolo prevezených celkovo šesť ľahko zranených osôb, dvaja dospelí a štyri deti. K dnešnej siedmej hodine zostávajú v starostlivosti lekárov nemocnice dve osoby, ostatných pacientov už prepustili do domácej starostlivosti," povedal ČTK hovorca Fakultnej nemocnice Hradec Králové Jakub Sochor.

Medzi zranenými sú pravdepodobne aj Slováci

Medzi zranenými po nočnej zrážke vlakov v českých Pardubiciach sú s veľkou pravdepodobnosťou aj občania Slovenskej republiky. Pre TASR to uviedli z komunikačného odboru Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR s tým, že zatiaľ nemajú potvrdené informácie o národnosti obetí.

"Náš zastupiteľský úrad v Českej republike je v súvislosti s tragickou zrážkou vlakov pri Pardubiciach v aktívnom kontakte s príslušnými zložkami," doplnil rezort.

Prezidentka vyjadrila sústrasť obetiam

Prezidentka SR Zuzana Čaputová vyjadrila úprimnú sústrasť rodinám a blízkym obetí tragickej vlakovej nehody v českých Pardubiciach. Zraneným popriala skoré uzdravenie. Informovala o tom na sociálnej sieti. "Myslím na rodiny a blízkych obetí tragickej vlakovej nehody, ktorá sa stala dnes v noci v Pardubiciach. Pri zrážke nákladného a osobného vlaku, ktorý smeroval z Prahy do Košíc, utrpeli zranenia desiatky ďalších cestujúcich. Prajem im, aby sa čo najskôr vyliečili a vrátili sa k svojim najbližším," uviedla hlava štátu.

Dopravu postupne obnovujú

Doprava na železničnej koridorovej trati bola po nočnej zrážke vlakov v Pardubiciach vo štvrtok 6. júna ráno čiastočne obnovená, vlaky tam môžu prechádzať nízkou rýchlosťou po jednej koľaji. Na sociálnej sieti X to uviedla česká Správa železníc. Diaľkové spoje smerujúce aj na Slovensko môžu mať počas dňa meškanie, informuje spravodajkyňa TASR.

"K 8.00 hod. bolo možné obnoviť dopravu na koridore medzi stanicami Pardubice hlavná stanica a Kostěnice. Vlaky môžu v úseku zatiaľ využívať jednu traťovú koľaj a okolo miesta nehody prechádzajú zníženou rýchlosťou. V nadchádzajúcich hodinách je potrebné rátať s nepravidelnosťami v doprave," upozornil úrad.

Dopravu sa podarilo obnoviť približne po deviatich hodinách. Podľa stanice ČT24 môžu vlaky miestom prechádzať maximálne desaťkilometrovou rýchlosťou, avšak na sprevádzkovanú koľaj sa nedostanú všetky a v niektorých úsekoch je preto stále zavedená aj náhradná autobusová doprava.

Vo zvyšnej časti koľajiska v Pardubiciach hasiči odstraňujú následky nehody, začali už odpájať jednotlivé vagóny. Zatiaľ nedokázali odhadnúť, kedy by prevádzka v stanici mohla byť obnovená naplno. Komplikáciou sú najmä rušne, ktoré sú do seba zakliesnené, a tiež zdemolovaný prvý rýchlikový vozeň, ktorý budú musieť na mieste rozobrať.

Zábery z železničných nehôd si môžete pozrieť tu:

K nehode sa vyjadril aj premiér Petr Fiala

Na miesto v noci vyrazil minister vnútra Vít Rakušan aj minister dopravy Martin Kupka, obaja vyjadrili sústrasť rodinám obetí. Na sociálnej sieti X ľútosť prejavil aj premiér Petr Fiala. "Zrážka dvoch vlakov v Pardubiciach je veľké nešťastie. Všetci myslíme na obete a zranených. Vyjadrujem úprimnú sústrasť všetkým pozostalým," napísal predseda českej vlády. Sústrasť a skoré uzdravenie zraneným vo štvrtok pripojil aj český prezident Petr Pavel.

Majiteľ spoločnosti RegioJet Radim Jančura uviedol, že ho nehoda veľmi mrzí a firma je pripravená poskytnúť cestujúcim maximálnu podporu a odškodnenie. "Urobíme všetko pre riadne vyšetrenie udalosti a v nadväznosti na to prijmeme zodpovedajúce opatrenia," napísal na sieti X. Škoda po tragickej nehode presiahne podľa hovorcu Drážnej inšpekcie Martina Drápala 110 miliónov korún (takmer 4,5 milióna eur).

Slovenskí biskupi sa v Ríme modlili za obete

Slovenskí biskupi vo štvrtok 6. júna počas rannej omše v Lateránskej bazilike v Ríme vyjadrili sústrasť pozostalým po zrážke vlakov v Pardubiciach, pri ktorej v stredu (5. 6.) neskoro večer zahynuli štyria ľudia a desiatky ďalších sa zranili. TASR o tom informuje podľa správy tlačovej kancelárie Konferencie biskupov Slovenska.

"Zjednoťme sa v modlitbe," povedal v závere omše v rámci návštevy Ad limina apostolorum v Ríme bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský. "V modlitbe poprosme za zomrelých, pre zranených vyprosujme uzdravenie a pre všetky dotknuté rodiny prosme o duchovnú posilu," uviedol a pozval prítomných k modlitbe Zdravas, Mária na tento úmysel.

Chronológiu vlakových nešťastí si môžete pozrieť tu:

Súvisiace články

Najčítanejšie správy