Zatiahnuté
10°
Bratislava
Danica, Dana
16.4.2024
Mladí ľudia sa radikalizujú. Občianskej združenie tak iniciovalo aktivity na jej prevenciu
Zdielať na

Mladí ľudia sa radikalizujú. Občianskej združenie tak iniciovalo aktivity na jej prevenciu

PREŠOV / Pracovníci IPčka, ktoré ponúka pomoc najmä mladým ľuďom v ťažkých životných situáciách po celom Slovensku, v takmer 600 prípadoch minulý rok riešili radikalizáciu. Občianskej združenie tak iniciovalo aktivity na prevenciu radikalizácie mladých ľudí. Ide o špeciálne zamerané školenia pre takzvané pomáhajúce profesie. Týkajú sa psychológov, sociálnych pracovníkov, riaditeľov škôl či záchranných zložiek.

"Za nami najčastejšie prichádzajú mladí ľudia s tým, že rozprávajú o svojom úmysle zomrieť. Keď to spoja aj s ublížením niekomu, tak samozrejme, že musíme spolupracovať aj so záchrannými zložkami, " uviedol Marek Madro, riaditeľ občianskeho združenia IPčko. Vo svojich centrách sa denne rozprávajú s mladými ľuďmi, ktorí sa cítia neprijatí a nepochopení. Pritom v online prostredí nachádzajú komunity, ktoré ich prijímajú takých, akí sú. Niektoré z nich však šíria extrémistickú ideológiu, ktorou ich dokážu postupne zmanipulovať. Výsledkom môžu byť aj tragické udalosti, ktorých sme boli svedkami v poslednom období.

Prešovský Kreate klub je v poradí tretím z piatich na Slovensku. Po tom, ako ho otvorili, im do štatistík pribudli tisíce nových intervencií. "Mladí ľudia, ak sa im niečo v ten deň stalo, tak mali možnosť to ventilovať, ošetriť, nájsť nejaké spôsoby, ako to zvládnuť a nemuselo dôjsť k niečomu horšiemu," priblížila Lenka Kvašňáková, vedúca centra krízovej intervencie Káčko Prešov

Aktuálny projekt s názvom Nevypočutý dáva možnosť mladým ľuďom pomenovať frustráciu a hnev či požiadať o pomoc a radu cez online odkazovač alebo hlasovú správu na WhatsAppe. Občianske združenie chce takisto na stredných školách po celom Slovensku vylepiť nálepky s QR kódom, ktorý mladých ľahko privedie na stránku odkazovača. "Prichádzajú za nami a hovoria o tom, že majú myšlienky, ktoré sami považujú za nebezpečné," vysvetlil Madro.

V spolupráci s Protiteroristickou centrálou Národnej kriminálnej agentúry Prezídia Policajného zboru organizuje na celom Slovensku sériu trojdňových výcvikov krízovej intervencie pre pomáhajúce profesie. Týkajú sa psychológov, sociálnych pracovníkov, riaditeľov škôl, záchranných zložiek a ďalších. Školám ponúka aj služby intervenčného výjazdového tímu či triednické hodiny na tému radikalizácie. "Pre nás je najdôležitejšie, aby za nami mohol prísť ktokoľvek, kto chce hovoriť o tom, že mu je ťažko," zdôraznil Madro.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy