Zatiahnuté
Bratislava
Bohumil, Bohumila
3.3.2024
Medveď napadol aktivistu, ktorý ho prišiel chrániť. Život mu zachránil jeho kolega
Zdielať na
Krimi

Medveď napadol aktivistu, ktorý ho prišiel chrániť. Život mu zachránil jeho kolega

Zdroj: ISIFA, ilustračné

VARŠAVA / V pohorí Bieszczady (Bukovské vrchy) na juhovýchode Poľska cez víkend napadol medveď ekologického aktivistu. Život mužovi zachránil kolega, ktorý neskôr v rozhovore s novinármi pripustil, že obaja dobrovoľní ochrancovia prírody sami urobili chybu, ktorá viedla k útoku šelmy, informoval web Onet.pl. Podľa lesníkov medveď zaútočil, pretože ho aktivisti usilujúci sa o vytvorenie ochrannej zóny v blízkosti medvedieho brlohu vyrušili.

65-ročného muža, ktorému medveď spôsobil poranenia na hlave, tele a končatinách a ktorý sa zotavuje v nemocnici v meste Krosno, zachránil jeho kolega Lukasz Synowiecki. Podľa zistení poľskej polície útok šelmy vyvolal práve zranený muž, ktorý sa príliš priblížil k medvediemu brlohu. Evakuácia zraneného trvala tri hodiny.

"Išli sme do lesa, aby sme overili, či rúbu stromy. Snažili sme sa zastaviť ťažbu dreva, pretože sme vedeli, že v okolí má brloh medveď. Práve preto sme úrady požiadali o vytvorenie osobitnej ochrannej zóny so zákazom vstupu. No nedopatrením a nepozornosťou sme sa ocitli príliš blízko brlohu, čo sme neplánovali, "povedal Synowiecki novinárom.

Aktivista pripustil aj ďalšiu chybu: s kolegom sa rozdelili a boli od seba asi 100 metrov, keď medveď zaútočil. "Samotný útok som nevidel, len som počul krik a ryčanie zvieraťa. Sám som začal kričať a utekal som tým smerom, a v tej chvíli medveď prerušil útok," uviedol.

Problém bol ale v tom, že sa medveď vzápätí otočil a vydal sa smerom k Synowieckému. "Videl som ho na zlomok sekundy. Bol to silný jedinec," povedal aktivista, ktorý v tej chvíli spomínal na rady, ako sa v strete so šelmou zachovať: padnúť na zem a stočiť sa do klbka. "Našťastie to nebolo potrebné. Takéto zviera by zabilo bez žiadnej námahy. Ale zjavne nás medveď chcel len varovať, že sme sa ocitli príliš blízko jeho územia. Ušiel, keď videl, že ľudí je viac," dodal.

"Bezpečnostné pravidlá sme úplne nedodržali. Obaja sa teraz pomaly spamätávame, ale to nič nemení na fakte, že sa cítime zle kvôli nastávajúcej situácii, keď sme – hoci s dobrými úmyslami – narušili medveďov pokoj. Keby tam bola ochranná zóna, nestalo by sa to," usúdil Synowiecki, podľa ktorého lesníci rúbali stromy len 60 metrov od medvedieho brlohu. V celom regióne sú podľa neho len dve ochranné zóny pre medvede. Synowiecki tiež podozrieva zamestnancov štátnych lesov, že úmyselne nehlásia, kde všade sa medvede nachádzajú.

Súvisiace články