Oblačno
20°
Bratislava
Bernard
20.5.2024
Je Andrej Kiska podvodník? Súd ho uznal vinným, takýto trest mu dal súd
Zdielať na

Je Andrej Kiska podvodník? Súd ho uznal vinným, takýto trest mu dal súd

POPRAD / V jednom z najsledovanejších súdnych procesov s bývalým prezidentom Andrejom Kiskom v stredu 11. októbra padol rozsudok. Sudkyňa popradského okresného súdu rozhodla že Andrej Kiska je vinný a dostal podmienečný trest. Ten vinu odmieta a na mieste sa odvolal.

V trestnej veci súd v septembri vyhlásil dokazovanie za skončené. "Odročil hlavné pojednávanie na október s cieľom prednesu záverečných rečí a práva na posledné slovo, o čom boli účastníci upovedomení," uviedla hovorkyňa súdu Ivana Petrufová.

Kauza súvisí so zaúčtovaním nákladov spojených s propagáciou Kisku pred prezidentskými voľbami v roku 2014. Obaja obžalovaní vinu popreli a cítia sa nevinní. Exprezident vidí za kauzou pomstu expremiéra a predsedu Smeru-SD Roberta Fica.

Prokurátor trval na Kiskovej vine 

 V záverečnej reči samosudkyni Okresného súdu Poprad navrhol, aby ho spolu s ďalším obžalovaným uznala vinným z pokračovacieho zločinu daňového podvodu a uložil im tresty odňatia slobody, peňažný trest a zákaz činnosti po dobu šiestich rokov. Tvrdí, že konanie bolo úmyselné a Kiska trestný čin organizoval. Jeho obhajca Peter Kubina to odmieta a žiadal oboch oslobodiť.


Nadmerný odpočet DPH mal byť podľa obžaloby takmer 156.000 eur. Prokurátor okrem iného uviedol, že medzi výdavkami na kampaň a podnikateľskou činnosťou firmy KTAG nie je žiadna spojitosť a došlo tak k neoprávnenému nadmernému odpočtu DPH. Náklady na propagáciu mena Andreja Kisku nebolo podľa prokurátora možné zahrnúť do účtovníctva firmy KTAG, nakoľko nespadajú do jej podnikateľskej činnosti. Nesúhlasí, že išlo o reklamu.

Obhajca Peter Kubina poukázal, že prípad ako Kiskov sa doteraz ani len nedostal pred súd. Navrhol ho spolu s ďalším obžalovaným oslobodiť. Tvrdí, že v tomto prípade nejde o daňový podvod, keďže plnenia neboli fiktívne ani účelovo nadhodnotené.

Kubina v záverečnej reči pripomenul, že využiť politickú reklamu aj na podnikateľský účel zákon nezakazuje. Z pohľadu komerčnej využiteľnosti reklamy nie je podľa neho zásadný rozdiel medzi tradičnou a politickou reklamou a nie je teda ani rozdiel medzi tým, či je možné si odpočítať DPH alebo nie. Dodal, že obžalovaní konali v presvedčení, že kampaň bude mať za následok posilnenie podnikateľskej činnosti KTAG.

Súd popoludní vyriekol verdikt

Oboch obžalovaných uznal vinných zo spáchania pokračovacieho zločinu daňového podvodu. Exprezident Andrej Kiska mal byť navyše organizátorom. Verdikt ešte nie je právoplatný. Exprezident dostal trest odňatia slobody na 2 roky s podmienečným odkladom na 3 roky v skúšobnej dobe. Zároveň dostal peňažný trest 15-tisíc eur. Zároveň zákaz činnosti vykonávať funkciu konateľa či štatutára na 6 rokov.

Jeho partnerovi Kuckovskému súd vymeral trest odňatia slobody na 2 roky so skúšobnou dobou odkladu dvoch rokov. Taktiež získal 10-tisícový peňažný trest.

Kiska: Rozhodnutie súdu ma prekvapilo a nesúhlasíme s ním, odvoláme sa

Bývalého prezidenta Andreja Kisku prekvapilo rozhodnutie Okresného súdu Poprad, ktorý ho spolu s konateľom firmy KTAG Eduardom K. uznal za vinných z trestného činu pokračovacieho daňového podvodu. U
Súd podľa Kisku odmietol vypočuť súdneho znalca a nezohľadnil niektoré výpovede svedkov. "V rozsudku som zachytil vety, ktoré sú na hony vzdialené od reality podnikateľského prostredia. Verím, že odvolací súd vypočuje naše argumenty a rozhodne v prospech spravodlivosti," uviedol bývalý prezident.
Obhajca prezidenta Peter Kubina dodal, že sa voči rozsudku odvolajú v celom rozsahu. Podľa neho došlo k nepochopeniu podstatných okolností zo strany súdu. "Sme presvedčení, že tento skutok nie je trestným činom a budeme sa snažiť o tomto názore presvedčiť aj odvolací súd. Ak toto rozhodnutie nadobudne právoplatnosť, stane sa precedensom, pretože len čo daňový úrad vytkne daňovníkovi, že nesprávne uplatnil odpočet DPH, podal nesprávne daňové priznanie, tak v takom prípade každý takýto podnikateľ by mal byť trestne stíhaný," skonštatoval Kubina. Upozornil, že ide o prvý prípad u nás, keď sa takýto skutok dostal vôbec pred súd.
Prokurátor krajskej prokuratúry po skončení pojednávania uviedol, že si ponechá lehotu na vyjadrenie, či sa voči rozsudku odvolá alebo nie.
       

Súvisiace články

Najčítanejšie správy