Zatiahnuté
Bratislava
Hilda
11.12.2023
Žene ukradli identitu na sociálnej sieti. V jej mene zdieľali teroristické hrozby
Zdielať na

Žene ukradli identitu na sociálnej sieti. V jej mene zdieľali teroristické hrozby

HORNÝ ZEMPLÍN / Nielenže jej niekto ukradol identitu, no pod jej menom na sociálnej sieti navyše zdieľal teroristické fotky a hrozby. Žena z Horného Zemplína musí dokazovať, že to nebola ona. Navyše mala súkromný účet prepojený s pracovným a na ňom tisíce sledovateľov. Keďže ho nemohla využívať, páchateľ ju tak pripravil aj o peniaze.

Na účet na sociálnej sieti sa chcela prihlásiť tak ako hociktorý iný deň. Narazila však na problém. Jej účet už nebol jej. Z centra pomoci sociálnej siete reagovali, že jej účet napadli hackeri. A hlavným problémom bol fakt, že súkromný účet mala prepojený s pracovným. "Mala som tam 6-tisíc užívateľov, prišla som o kopec peňazí, lebo cez to predávam, nastali problémy. Stránka sa budovala roky, asi 10 rokov, neviem si predstaviť od znova začínať," opísala poškodená Ivana Turčíková.

Špecialista na kybernetickú bezpečnosť vysvetľuje, že pri podobných útokoch najčastejšie dochádza ku krádeži identity, keď útočníci rôznymi spôsobmi od obete vymámia prihlasovanie údaje. "To znamená, že buď pošlú nejak phishingovú správu cez čet alebo email, kde dostane link a zobrazí sa jej prihlasovací formulár a tieto údaje odovzdá alebo získa údaje kúpou od iných kriminálnikov, ktorí ich získali z uniknutých databáz," vysvetlil špecialista Ondrej Kubovič. Môže sa tak stať vtedy, ak máme slabé heslo. Napríklad len číselný rad či meno domáceho miláčika, ktoré útočníci dokážu uhádnuť. "Ako prevenciu proti podobných útokom odporúčame používať silné heslá, niečo, čo je komplexné, dlhé, unikátne pre danú službu, nepoužívate to na iné sociálne siete alebo v banke," odporučil Ondrej Kubovič. Špecialista zároveň odporúča mať zapnutú dvojfaktorovú ochranu ako ďalší spôsob overenia identity. 

Na políciu sa chce obrátiť s trestným oznámením na neznámeho páchateľa. Obáva sa vydierania. "Neskôr mi prišlo upozornenie, že môj účet bol prelomený, že na účte boli zdieľané teroristické fotky," povedala Ivana Turčíková. K účtu sa stále dostať nevie. Dokazuje, že teroristické fotky nezdieľala ona. Podala odvolanie a čaká na reakciu sociálnej siete.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy