Zatiahnuté
Bratislava
Ambróz
7.12.2023
Policajný exprezident Gašpar vypovedal v prípade podplácania policajtov
Zdielať na

Policajný exprezident Gašpar vypovedal v prípade podplácania policajtov

PEZINOK / Na špecializovanom trestnom súde pokračuje pojednávanie so Štefanom Žigom. Príbuzný exministra hospodárstva Petra Žigu je obvinený z toho, že dal desaťtisícové úplatky bývalému šéfovi národnej jednotky finančnej polície NAKA Bernardovi Slobodníkovi, aby nefiguroval ako obvinený v kauze Valčeky. Na súde vypovedal exprezident polície Tibor Gašpar, ktorý sa mal na ochrane takzvaných našich ľudí aktívne podieľať.

Bernard Slobodník je klamár, tvrdí Gašpar

Bernard Slobodník je klamár, ktorý si nič nepamätá. Dlho fungoval pod vplyvom liekov, ktoré mali vplyv na jeho pamäťové schopnosti. Vo svojej svedeckej výpovedi na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku to vo štvrtok, 20. apríla, povedal policajný exprezident Tibor Gašpar. Slobodník ako spolupracujúci obvinený vypovedá vo viacerých korupčných kauzách, usvedčuje aj obžalovaného podnikateľa Štefana Ž.

Gašpar priblížil, že Slobodník bol jeho podriadeným v období, keď šéfoval polícii. "Po páde vlády Ivety Radičovej v roku 2012 mal záujem vrátiť sa do polície. Preto ma už po vyjadrení nedôvery vláde kontaktoval, či sa môže vrátiť," zdôraznil svedok. Slobodník podľa neho nemohol získať vyšší stupeň bezpečnostnej previerky, lebo mal v minulosti pôsobiť v ŠtB.

Tibor Gašpar po pojednávaní ŠTS v Pezinku:

Tvrdí, že Slobodník páchal trestnú činnosť spolu s bývalým šéfom Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovítom M. a už zosnulým Františkom Böhmom. "O tejto jeho trestnej činnosti som sa dozvedel až z trestnej veci tzv. Očistec, v ktorej som bol obvinený a následne bola podaná obžaloba," podotkol Gašpar. Slobodník mal byť podľa jeho slov pripravovaný na niektoré výsluchy v kauzách, ktoré označil za politické. Dokazovať to majú vyhotovené nahrávky.

Orgány činné v trestnom konaní majú za to Slobodníkovi podľa Gašpara dávať nezákonné benefity "prostredníctvom atomizovania jeho trestných vecí" a niektorú trestnú činnosť nestíhať. Zdôraznil, že žiadnemu podriadenému policajtovi nikdy nevydal žiaden nezákonný príkaz, pokyn, rozkaz alebo inú neformálnu požiadavku k protiprávnej činnosti.

Prokurátor nepovažuje Gašpara za kľúčového svedka

Podľa obhajcu Štefana Ž. Sergeja Romžu vyplývajú z Gašparovej výpovede dve zásadné skutočnosti. "Svedok Gašpar charakterizoval osobnosť pána Slobodníka ako klamára, ako osobu, ktorá má vážny pamäťový hendikep, ako osobu, ktorá užíva návykové látky. Z jeho výpovede rovnako vyplynulo, že ani on, ani jeho nadriadení či iné osoby neintervenovali v žiadnych konaniach v prospech môjho klienta," uviedol.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Matúš Harkabus nepovažuje Gašpara za kľúčového svedka pre prejednávaný skutok. "Neodznelo nič také, čo by spochybnilo dôvodnosť podania obžaloby," uviedol médiám.

Prokurátor Matúš Harkabus po pojednávaní ŠTS v Pezinku:

Po výsluchu bývalého policajného prezidenta sa na súde čítali listiny. Potom samosudca odročil pojednávanie na 8. septembra. Výsluch prostredníctvom telemostu by mohol absolvovať expolicajt Marián K., ktorý sa aktuálne nachádza v Bosne a Hercegovine.

Obžalobu na Štefana Ž. podali pre podozrenie z podplácania Slobodníka

Obžalobu na Štefana Ž. podali pre podozrenie z podplácania Slobodníka, ku ktorému malo prichádzať v období rokov 2016 až 2020. Ide najmä o skutky nadväzujúce na kauzu Valčeky. Celkovo mal Štefan Ž. podľa obžaloby odovzdať Slobodníkovi minimálne 85 000 eur. Protihodnotou za úplatky malo byť zabezpečenie beztrestnosti či informácií o trestných konaniach. Obžalovaný, ktorý má byť v príbuzenskom vzťahu s exministrom hospodárstva a súčasným nezaradeným poslancom Národnej rady SR Petrom Žigom, vinu odmieta.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy