Skoro jasno
Bratislava
Veronika
4.2.2023
Škorce zákonom chránené: Vinohradníci zatiaľ nemôžu oficiálne zachraňovať úrodu
Zdielať na

Škorce zákonom chránené: Vinohradníci zatiaľ nemôžu oficiálne zachraňovať úrodu

BRATISLAVA / Ministerstvo životného prostredia vydalo 12. septembra 2022 rozhodnutie, ktoré vinohradníkom povoľuje strieľať do kŕdľov s viac než päťtisíc škorcami. Malo platiť od augusta do konca októbra, teda v období, keď škorce robia vo vinohradoch obrovské škody. Toto rozhodnutie zatiaľ nie je právoplatné, pretože sa o ňom môže ešte stále diskutovať,

Škorce v obrovských kŕdľoch devastujú úrodu vinohradníkom, preto sa tešili, keď ich Ministerstvo životného prostredia konečne vypočulo."Trvalo veľmi dlho, kým sme to vedeli presadiť. Veľmi to pomôže, nakoľko tie škorce dokážu urobiť obrovskú škodu a vlastne zničia celoročnú prácu vinohradníkov," vyjadril sa vinohradník a vinár Michal Pavelka, ktorý je zároveň členom združenia poľovníkov, preto má na streľbu povolenie.

Poslanec NR SR Kristián Čekovský vysvetlil dôvod, prečo práve na Slovensku badať zvýšený výskyt vinohradníckych škodcov. "Kvôli tomu, že v okolitých krajinách, v Česku a Maďarsku, platia takéto výnimky. Napríklad ak sa v Česku začne s odstrelom, všetky škorce letia na Slovensko."

Iné metódy ochrany na odplašovanie škorcov ako sieťkovanie alebo plašenie zvukom nezaberali, preto Ministerstvo životného prostredia vinohradníkom povolilo streľbu do kŕdľov zložených z viac ako 5000 škorcov. Keďže ide o strieľanie s reálnou zbraňou, túto činnosť môžu vykonávať poľovníci. Pred streľbou by mali vinohradníci upozorniť emailom zástupcov CHKO, v ktorej sa ich vinohrad nachádza.

MŽP rozhodnutie o povolení streľby na škodcov vydala, no stále nie je právoplatné. Táto výnimka platí na tri roky pre celé územie Slovenska. Lehota, počas ktorej sa účastníci konania oboznamujú s vydaným rozhodnutím a môžu sa k nemu vyjadriť uplynie až v polovici októbra. 

Súvisiace články

Najčítanejšie