Zatiahnuté, dažďové prehánky
14°
Bratislava
Levoslav
2.10.2022
Ďalšia nebezpečná výzva na internete: 12-ročnému chlapcovi spôsobila mozgovú smrť
Zdielať na

Ďalšia nebezpečná výzva na internete: 12-ročnému chlapcovi spôsobila mozgovú smrť

BRATISLAVA / Na sociálnych sieťach sa opäť objavila staronová výzva s názvom Blackout challenge, ktorá vznikla ešte v roku 2008. Jej podstatou je stratiť vedomie a to buď vzájomným škrtením, alebo dusením samého seba. Odhadnúť mieru je veľmi rizikové. Výkričníkom je nedávny prípad len 12-ročného chlapca z Anglicka, u ktorého nastala po tejto nebezpečnej hre mozgová smrť z nedostatočného prísunu kyslíka. Lekári ho po rozhodnutí súdu odpojili od prístrojov. Niekoľko ďalších obetí hlási aj Amerika. Upozorňujeme, že zábery v reportáži nie sú vhodné pre maloletých.

Výzva spočíva v tom, aby sa mladí ľudia pridusili a následne uvoľnili prietok krvi do mozgu, čo má vyvolať euforický stav. Dospelým sa javí takáto činnosť nebezpečná, mladí to ale vidia inak. Podľa psychológov ide o instantnú túžbu po pozornosti a vyvolanie záujmu, ktorý sa v offline prostredí tak rýchlo ako na internete nevybuduje. Odborníci radia jednoduchú vec, rozprávať sa s deťmi, ale nevyčítať im ich aktivity.

"Ak chcú ten adrenalín zažiť, ak chcú naplniť nejakú výzvu, pomôžme im vybrať takú, ktorá je pre nich bezpečná, v ktorej môžu ukázať aj svoj talent," vyjadrila sa Zuzana Juráneková, psychologička z IPčka. "Najlepšie by bolo, keby rodičia sledovali na akých stránkach sa pohybujú ich deti. Oni sú tí najkompetentnejší, ktorí majú najviac vplyv na tie deti. To je tak za vlasy pritiahnuté, že to ani neviete povedať," vysvetlila Vlasta Haramiová, primárka pediatrickej kliniky FNsP Nové Zámky.

Aj nezmyselnú zábavu, v podobe takýchto typov výziev, vie ale trestný zákon ozrejmiť. "Takéto konanie môže viesť k tomu, že je naplnená skutková podstata niektorého trestného činu, smerom napríklad ublíženie na zdraví, ale vždy v rovine osoby, ktorá navádza na takýto trestný čin," dodala expertka na trestné právo Lucia Kurilovská. "Myslím si, že už sú vytvorené jednotlivé postupy aj z hľadiska získania digitálnej stopy, aby sa mohlo poukázať na konkrétnu osobu, ale samozrejme sú veľmi náročné z hľadiska dokazovania v trestnom konaní," dodala Lucia Kurilovská.


Súvisiace články

Najčítanejšie