Skoro jasno
25°
Bratislava
Zuzana
11.8.2022
Hamran predstavil nové vedenie polície: Toto sú nové mená, ktoré obsadili najvyššie posty
Zdielať na

Hamran predstavil nové vedenie polície: Toto sú nové mená, ktoré obsadili najvyššie posty

BRATISLAVA / Dočasný policajný prezident Štefan Hamran predstavil nové vedenie polície. Na najvyšších postoch sú policajti, ktorých pozná z dlhoročnej praxe. Medzi novými policajnými špičkami nechýba Hamranov spolužiak ani vyšetrovateľ, ktorý aktuálne čelí obvineniu. Výber nového policajného vedenia považuje opozícia za nezmyselný.

Na najvyššie posty v polícii sa teraz dostali muži, ktorých Štefan Hamran nominoval sám. Podľa neho sa už v budúcnosti nesmie opakovať, že na akúkoľvek pozíciu v policajnom zbore bude dosadený politický nominant. "Musíme to vyskladať tak, aby to bolo pre nás všetkých uspokojivé, aby sa konečne tá dôvera v policajný zbor začala budovať a občania pochopili, že sú tu policajti, ktorí pochopili zmysel nášho poslania," hovorí Hamran. 

To, že najvyšších funkcionárov v policajnom zbore nominoval dočasný policajný prezident sa nepáči opozícii. "Keď sa teda hovorí o očiste policajného zboru, tak potom by asi aj každý, kto je niekde nominovaný, mal prejsť nejakou diskusiou, ale to si vybral svojich kamarátov," tvrdí poslanec Richard Raši (Hlas-SD). 

Viceprezidentom policajného zboru sa stal Damián Imre

Dlhé roky spolupracoval s Hamranom a bol národným expertom pre azyl a migráciu. Neskôr prešiel do Útvaru osobitného určenia, kde pôsobil ako veliteľ zahraničnej jednotky. "Z môjho pohľadu je priorita nastaviť jednotnú líniu riadenia," uviedol Imre. 

Prvým viceprezidentom je Branko Kišš

Je to bývalý riaditeľ NAKA, ktorý má v polícii odslúžených viac ako 26 rokov. Bol napríklad vyšetrovateľom a vedúcim oddelenia na UBOK-u, teda Úrade boja proti organizovanej kriminalite. "Je možnosť nastaviť ten systém tak, aby ľudia naozaj vnímali políciu ako službu, a aby si boli istí, že polícia urobí všetko preto, aby im pomohla," hovorí Kišš. 

Novým šéfom Národnej kriminálnej agentúry je Ľubomír Daňko

Od skončenia policajnej školy pôsobil v Národnej kriminálnej agentúre a na UBOK-u. Spolu s Hamranom chodili do jedného ročníka. "Od 1.februára by sme chceli v praxi rozbehnúť finančné vyšetrovanie. Nielen ukladanie trestov, ale hlavne zhabanie majetku obvineným je najúčinnejšie, ako bojovať s takouto kriminalitou," hovorí Daňko. 

"Myslím si, že táto zostava môže produkovať výsledky, na ktoré táto spoločnosť dlhé roky čakala. Majú dôveru, takže majú poverenie odo mňa, aby si po svojej línii riešili personálne veci," tvrdí Hamran. 

Zástupcom riaditeľa NAKA Bratislava sa stal vyšetrovateľ Ján Čurilla

Čurilla je obvinený v kauze Očistec. Tento krok považuje líder opozičnej strany SMER-SD Róbert Fico za absurdný. "Čo to je za nezmysel, že vyšetrovateľ Čurilla, ktorý je preukázateľne podozrivý z najzávažnejších trestných činov, tak ho povýšia pretože vedia, že bude pokračovať v špinavej robote," hovorí predseda Smeru-SD Robert Fico. 

Napriek obvineniam má Čurilla Hamranovu dôveru

Jedným z dôvodov je podľa neho aj rozhodnutie krajského súdu, ktorý hovorí o neopodstatnenom trestnom stíhaní.

Na post zástupcu riaditeľa odboru na NAKA Západ postúpil Peter Juhás

Jedná sa o šéfa vyšetrovacieho tímu v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Bývalí viceprezidenti Jana Maškarová a Róbert Bozalka odišli do civilu.

Očista v polícii má pokračovať 

Podľa dočasného policajného prezidenta bude očista v slovenskej polícii pokračovať aj naďalej. Podľa jeho slov niektorí funkcionári nemajú jeho plnú dôveru. "Samozrejme nerobíme nejaké zbrklé a predčasné rozhodnutia. Každý dostane šancu, u koho sú nejaké minimálne pochybnosti, aby preukázal, že každý má právo mýliť sa a urobiť nejaké zlé rozhodnutie," tvrdí Hamran. Dôležité však podľa Hamrana je to, či tých zlých rozhodnutí nebolo dlhodobo viacero. Funkcionári sa budú ešte s istotou meniť na prezídiu, krajských aj okresných riaditeľstvách.

Súvisiace články

Najčítanejšie