Zatiahnuté
Bratislava
Jela
19.4.2024
Na požiadanie občana sú policajti povinní ukázať svoj preukaz
Zdielať na
Krimi

Na požiadanie občana sú policajti povinní ukázať svoj preukaz

Zaujíma vás, v akých prípadoch má policajt právo odmietnuť sa preukázať preukazom?

Pán Pavel by sa chcel opýtať, či má policajt právo odmietnuť sa preukázať policajným odznakom, keď je v službe. A či bez toho, aby sa preukázal môže udeľovať pokuty.

Ján Packa: „Policajt je vždy povinný na požiadanie občana sa preukázať policajným odznakom, alebo preukazom policajta, až potom môže vykonávať ostatné úkony.“

Pán Marián zo Spišskej Novej Vsi sa pýta či môže byť 72-ročný vodič po srdcovej aj naďalej držiteľom vodičského oprávnenia.

Ján Packa: „Toto je vážny zdravotný problém a v jeho prípade musí ísť k lekárovi, ktorý mu musí vystaviť príslušné osvedčenie, či je schopný viesť motorové vozidlo, alebo nie a podľa toho mu dopravná polícia buď dá vodičský preukaz, alebo mu ho zadrží.“

Na cestách, najmä vo vysokých horúčavách, je ešte sem tam vidieť autobusy, ktoré majú otvorené predné dvere. Pána Maroša však zaujíma, akého priestupku sa dopustil vodič, keď s otvorenými dverami jazdil aj vtedy, keď viezol cestujúcich.

Ján Packa: „Tu sa vodič dopustil priestupku voči premávke na pozemných komunikáciách, svojím spôsobom ohrozil bezpečnosť občanov, ktorí boli v autobuse a môže byť postihovaný pokutou do výšky 100 €.“

Syn pána Ivana dostal pokutu 18 € od mestských policajtov za to, že cez cestu prechádzal mimo priechodu pre chodcov. Má 19 rokov, je študent, peniaze na to nemá, a tak nevie ako má pokutu zaplatiť.

Ján Packa: „Zákon platí pre každého rovnako. Bez ohľadu, že je študent, milionár, alebo dôchodca, ale mal by dodržiavať základné pravidlo – chodiť po priechode a potom nemať starosť o peniaze.“

Pani Katarínu z Púchova zaujíma, ako je to s nálepkami na zadnom okna auta. Ona tam mala nálepku a keď ju zastavili policajti, povedali jej, že ak ju nabudúce stretnú, bude pokuta. Chcela by sa opýtať, či je potom v poriadku, keď je na cestách vidieť napríklad úplne oblepené taxíky.

Ján Packa: „Tu je potrebné vidieť zásadný rozdiel medzi čelným sklom a zadným sklom vozidla. U čelného skla nesmie byť nič, čo by prekážalo vo výhľade vodičovi, no u zadného skla môžu byť nejaké predmety, ale nesmú zásadne prekážať vo výhľade z vozidla.“

S otázkou na Jána Packu sa obrátili tentokrát aj policajti z obvodného oddelenia policajného zboru v Detve: „Do výkonu služby môžeme nosiť iba čierne polokošele. Biele môžu nosiť iba dopravní policajti. Robíme približne rovnakú prácu a na ulici je nám rovnako teplo. Z úst nášho riaditeľa odboru poriadkovej polície sme počuli, že biele polokošele môžu nosiť iba dopravní policajti. Chceli by sme vedieť, či je to pravda.“

Ján Packa: „Nie je to pravda. Biele polokošele môžu nosiť aj príslušníci poriadkovej polície. Sú to policajti ako každý druhí. Pán riaditeľ by si mal uvedomiť, že v lete sú viac viditeľní a je to pre nich o niečo pohodlnejšie.“

Zdielať na

Najčítanejšie správy