Trojica chcela zo Slovenska previesť rádioaktívny materiál. Predať ho plánovali armáde za tri milióny eur

07.12.2019 19:39 Noviny.sk Krimi

Trojica chcela zo Slovenska previesť rádioaktívny materiál. Predať ho plánovali armáde za tri milióny eur

BRATISLAVA / Podľa piatkového vyhlásenia rakúskej polície chceli traja ľudia zo Slovenska predať kontajner, ktorý údajne obsahoval rádioaktívny materiál. Pri vyšetrovaní vedenom Europolom spolupracovali moldavské a rakúske úrady.

Trojica zo Slovenska chcela cez Rakúsko prepašovať údajný rádioaktívny materiál a predať ho za tri milióny eur nespresnenej armáde.

​Podozrivých, z ktorých dvaja boli kvôli podobnému činu už v minulosti trestaní, policajti zatkli v rámci cezhraničného vyšetrovania vo Viedni, napísala v sobotu agentúra APA.

O medzinárodnej operácii už v piatok informoval Europol, totožnosť zatknutých ale neuviedol. Podľa rakúskeho spolkového úradu pre ochranu ústavy a boj proti terorizmu (BVT) sa fingovaný predaj chystal mesiace.

Podozrivých policajti ponechali v domnení, že konajú so skutočnými zástupcami armády. Odovzdanie údajne rádioaktívneho materiálu sa malo podľa denníka Salzburger Nachrichten uskutočniť vo Viedni. Skôr než k miliónovej transakcii došlo, zasiahli ale úrady. 

Podozrivý materiál prezreli znalci hneď na mieste a neskôr ho preskúmalo výskumné centrum, povedal denníku Salzburger Nachrichten hovorca BVT Harald Noschiel. Podľa týchto zistení obsah rádioaktívny ale nebol.

Moldavská generálna prokuratúra ale podľa Salzburger Nachrichten zverejnila na svojom webe správu, že kontajner obsahoval 860 gramov rádioaktívneho materiálu. 

Súd poslal na doživotie muža, ktorý sudcom poslal rádioaktívnu látku. Obžalovali ho z terorizmu: 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ/ČTK/Europol/APA/Salzburger Nachrichten

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

21:40 Inkognito
23:00 Dizajnérske duo Nate a Jeremiah I.
00:00 Dom snov do 100 dní
20:30 Tiesňová linka
22:35 Baby na ťahu
00:35 Profesionáli VIII.
21:55 9-1-1 III.
22:55 Stratené duše V.
23:55 Stratené duše V.
22:10 Kúzlovanie
22:25 Rev a motoroví miláčikovia I.
22:45 Požiarnik Sam VIII.
22:10 Noční lovec
23:55 Proxima
01:40 Strážce spravedlnosti II.