Trojica chcela zo Slovenska previesť rádioaktívny materiál. Predať ho plánovali armáde za tri milióny eur

07.12.2019 19:39 Noviny.sk Krimi

Trojica chcela zo Slovenska previesť rádioaktívny materiál. Predať ho plánovali armáde za tri milióny eur

BRATISLAVA / Podľa piatkového vyhlásenia rakúskej polície chceli traja ľudia zo Slovenska predať kontajner, ktorý údajne obsahoval rádioaktívny materiál. Pri vyšetrovaní vedenom Europolom spolupracovali moldavské a rakúske úrady.

Trojica zo Slovenska chcela cez Rakúsko prepašovať údajný rádioaktívny materiál a predať ho za tri milióny eur nespresnenej armáde.

​Podozrivých, z ktorých dvaja boli kvôli podobnému činu už v minulosti trestaní, policajti zatkli v rámci cezhraničného vyšetrovania vo Viedni, napísala v sobotu agentúra APA.

O medzinárodnej operácii už v piatok informoval Europol, totožnosť zatknutých ale neuviedol. Podľa rakúskeho spolkového úradu pre ochranu ústavy a boj proti terorizmu (BVT) sa fingovaný predaj chystal mesiace.

Podozrivých policajti ponechali v domnení, že konajú so skutočnými zástupcami armády. Odovzdanie údajne rádioaktívneho materiálu sa malo podľa denníka Salzburger Nachrichten uskutočniť vo Viedni. Skôr než k miliónovej transakcii došlo, zasiahli ale úrady. 

Podozrivý materiál prezreli znalci hneď na mieste a neskôr ho preskúmalo výskumné centrum, povedal denníku Salzburger Nachrichten hovorca BVT Harald Noschiel. Podľa týchto zistení obsah rádioaktívny ale nebol.

Moldavská generálna prokuratúra ale podľa Salzburger Nachrichten zverejnila na svojom webe správu, že kontajner obsahoval 860 gramov rádioaktívneho materiálu. 

Súd poslal na doživotie muža, ktorý sudcom poslal rádioaktívnu látku. Obžalovali ho z terorizmu: 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ/ČTK/Europol/APA/Salzburger Nachrichten

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 Ranné noviny
08:30 Prestreté
05:10 Súdna sieň
06:00 Súdna sieň
07:05 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:20 Policajti v akcii
06:00 Prvé oddelenie II.
06:25 Prvé oddelenie II.
05:05 Zabi nudu!
05:10 Tashiho svet
05:25 Pat a Mat
06:05 Rin Tin Tin
07:45 Nádech pro lásku
09:50 Góóól! III.