Policajný prezident rozpustil vyšetrovací tím, ktorý pracoval na vražde Jána Kuciaka. Ich práca je na konci

22.10.2019 13:15 Noviny.sk Krimi

Policajný prezident rozpustil vyšetrovací tím, ktorý pracoval na vražde Jána Kuciaka. Ich práca je na konci

Archívna reportáž
embed kód
BRATISLAVA / 21. február 2018 sa do slovenskej histórie zapísal čiernymi písmenami. Celé Slovensko bolo pobúrené z vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej priamo v ich dome. Po roku a ôsmich mesiacoch policajný prezident rozpustil vyšetrovací tím.

Vražda a to, čo nasledovalo po nej spôsobilo zásadné politické zmeny, ktoré sa dotkli aj policajného zboru. Práve ten čelil veľkému tlaku aj zo strany verejnosti, ktorý sprevádzala nedôvera. 

Väčšinu verejnosti prekvapil skorý ranný zásah polície 27. septembra 2018, pri ktorom policajné komando zadržalo osobný podozrivé zo spáchania vraždy. "Akcia bol realizovaná v tej finálnej fáze. Patrila k náročnejším aktivitám, príprave sme venovali mimoriadny čas," povedal v septembri 2018 veliteľ zasahujúceho Lynx Commanda Štefan Hamran.

"Chcel by som vyjadriť poďakovanie tímu a ľuďom, ktorí v tíme pracujú, aj prokurátorom vo vzťahu ich dozoru. Z mojej strany viem ubezpečiť, že tento tím má moju podporu. Pracuje tak ako pri všetkých ostatných vraždách, teda aby bol dolapený páchateľ a odsúdený," reagoval na prácu vyšetrovacieho tímu policajný prezident Milan Lučanský. 

​S vyšetrovacím spisom sa oboznámili aj rodičia zavraždených. Pozrite si archívnu reportáž.

Policajný prezident už rozpustil vyšetrovací tím

Spolu 15 výsluchov obvinených, 18 výsluchov poškodených, 280 výsluchov svedkov alebo 55 domových prehliadok vykonali príslušníci vyšetrovacieho tímu, ktorý sa zaoberal vraždou novinára Jána Kuciaka. Vyšetrovací tím dnes policajný prezident Milan Lučanský rozpustil. "Som rád, že bola vražda, ktorá otriasla celým Slovenskom, vyšetrená v takom krátkom čase. Teraz je už na ťahu súd," uviedol policajný prezident.

Vyšetrovací tím bol zriadený 1. marca 2018. "Pôvodne mal 82 členov. Bol zložený z vyšetrovateľov, operatívcov a analytikov," uvádza polícia s tým, že neskôr bol tím oklieštený na 39 členov a zostali tam len vyšetrovatelia a operatívni pracovníci, ktorí sa sústredili na vykonávateľov a objednávateľa vraždy. V rámci vyšetrovania tím analyzoval napríklad 50 terabajtov dát, vykonal jednu rekonštrukciu skutku alebo napríklad dva vyšetrovacie pokusy.

Pozrite si zásah Lynx Commanda zo septembra 2018. Pozrite si archívnu reportáž.

"Vyšetrovací spis tvorí 55 zväzkov v rozsahu 25 400 strán,160 príloh a 40 vecných stôp," uvádza polícia. Zároveň pripomína, že v rámci činnosti špecializovaného tímu boli zdokumentované ďalšie trestné veci, napríklad prípravy úkladných vrážd prokurátorov Petra Šufliarskeho a Maroša Žilinku, nedovolené ozbrojovanie, úkladná vražda podnikateľa Petra Molnára alebo úkladná vražda exprimátora Hurbanova Lászloá Bašternáka. Vyšetrovanie bolo zo strany polície ukončené návrhom na podanie obžaloby 17. októbra tohto roku.

Padli aj obžaloby

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal na Špecializovaný trestný súd v pondelok obžalobu v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej. "Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal na Špecializovaný trestný súd 21. októbra obžalobu na obvinených T. Sz., M. M., A. Zs. a M. K. pre obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy a pre ďalšie trestné činy. Obžaloba bola podaná pre šesť skutkov, z toho dve úkladné vraždy," uviedla hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová s tým, že jeden skutok sa týka vraždy poškodeného Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, druhý skutok sa týka vraždy Petra Molnára.

"Vyšetrovací spis má viac ako 25-tisíc strán a desiatky príloh, medzi ktorým sú aj zaistené finančné prostriedky a cennosti. Obžaloba má 93 strán. Prokurátor navrhuje vypočuť okrem obvinených a poškodených, ďalších 24 svedkov a prečítať výpovede ďalších 49 svedkov, vypočuť niekoľko znalcov a oboznámiť rozsiahly spisový materiál," uviedla Tökölyová. Dodala, že v prípade uznania viny hrozí obvineným trest 25 rokov alebo doživotie.

Jeden z obvinených, Zoltán Andruskó, uzavrel dohodu o vine a treste. Pozrite si archívnu reportáž.

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:30 Prvé oddelenie II.
05:55 Krimi
06:25 Noviny TV JOJ
05:05 Prvé oddelenie
05:40 Súdna sieň
06:40 Súdna sieň
06:05 BUČKOVCI 3
07:25 Keď je pečenie umenie III.
07:55 Keď je pečenie umenie III.
05:00 Rybičky Flip a Flap
05:05 Sníček
05:15 Tashiho svet
05:05 12 darů do života
07:10 Lord of the Dance
08:55 Psí poslání