Zatiahnuté
Bratislava
Edmund
1.12.2022
Muž chcel riešiť problémy skokom, vyjednávač ho odhovoril
Zdielať na

Muž chcel riešiť problémy skokom, vyjednávač ho odhovoril

KOMÁRNO / Komunikácia i psychická odolnosť sú nevyhnutnými nástrojmi pri policajných vyjednávaniach. Nezáleží na tom, či ide o páchateľa trestného činu alebo človeka, ktorý je v zúfalstve pripravený vykonať nezmyselný čin. V Komárne sa skokom z 8 metrovej výšky vyhrážal muž, ktorý nevidel únik zo svojich problémov.

Na 29-ročného muža, prechádzajúceho sa po múriku skeletu budovy v približne 8 metrovej výške, upozornili okoloidúci. Dohováranie zo zeme nepomáhalo,  muž potúžený alkoholom chcel riešiť problémy skokom. "Pohyboval sa, ani sa nepridržiaval, takže čakali sme každú chvíľu, že môže odtiaľ spadnúť. Sám aj tvrdil, že on sa smrti nebojí a nemá problém zoskočiť," opísal situáciu Alexander Vereš, policajný vyjednávač z OR PZ Komárno.

Striedavo mu do výšky dohovárala lekárka zo záchranky, policajti z pohotovostnej motorizovanej jednotky i veliteľ hasičov, ktorí zakrátko taktiež dorazili na miesto. "Je lepšie sa snažiť vyjsť za ním hore, ak sa to dá technicky zrealizovať, lebo je tam bližší nejaký kontakt, určite nie je rozumné ho stiahnuť kvôli jeho bezpečnosti, lebo môže dôjsť k nejakému zápasu a následne k tragédii," hovorí o skúsenostiach Vereš. 

Rozhovor zakrátko pokračoval už zoči-voči. Muž súhlasil, aby policajný vyjednávač vyšiel za ním. Hovoril len po maďarsky. Aj to bol jeden z dôvodov, prečo sa Alexander Vereš sám prihlásil operačnému. Najdôležitejšie je nadviazať kontakt, len tak je šanca presvedčiť na prehodnotenie konania. Po hodine sa Alexandrovi nešťastného muža podarilo prehovoriť a spolu s ním zišiel 29-ročný muž s poruchami správania po vlastných do bezpečia vozidla záchranárov.

Súvisiace články

Najčítanejšie