Zatiahnuté
10°
Bratislava
Danica, Dana
16.4.2024
Futbalisti sa priznali ku korupcii, vyviaznu s podmienkou
Zdielať na

Futbalisti sa priznali ku korupcii, vyviaznu s podmienkou

PEZINOK / Traja bývalí futbalisti FC DAC 1904 Dunajská Streda Ivan Hodúr, Michal Dian a Marek Božoň, ktorí za úplatky ovplyvňovali výsledky zápasov najvyššej slovenskej futbalovej súťaže, sa ku skutkom priznali. Špecializovaný trestný súd v Pezinku schválil dohodu o vine a treste, ktorú hráči uzavreli s prokurátorom. Ten žiadal podmienku a peňažný trest, ktorý musia do roka splatiť, inak pôjdu za mreže.

Hodúr, ktorý sa nechal podplatiť aj ako hráč FC Nitra, dostal trest tri roky podmienečne. Zároveň mu súd uložil probačný dohľad v skúšobnej dobe troch rokov a okrem toho musí zaplatiť 3000 eur.

Dian a Božoň dostali podmienečný trest dva roky s odkladom na dva roky. Peňažný trest pre oboch súd určil vo výške 2500 eur. Navyše, dostali trest zákazu vzájomného stretávania. Dôvodom takéhoto preventívneho opatrenia podľa dozorujúceho prokurátora je, aby nepokračovali v páchaní trestnej činnosti.

Muži sa priznali k prijatiu úplatkov v šiestich zápasoch.

Priznali sa

V kauze sú obvinení aj Tomáš H., Ivan Ž., Marián D. a Róbert R. Prokurátor nechcel predbiehať výsledok trestného konania vo veciach týchto osôb, ktoré sa podľa obvinenia tiež dopustili korupcie: "Vo všeobecnosti môžem povedať, že viaceré osoby sa ku skutkom priznali. Je pravdepodobné, že ich trestné veci sa skončia dohodou o vine a treste."

Slovenský futbalový zväz (SFZ) v decembri 2013 rozhodol o zákaze vykonávania pretekárskej činnosti účastníkmi tejto kauzy 14 - 25 rokov.

Po prepuknutí aféry prezident Policajného zboru SR Tibor Gašpar informoval, že organizovaná skupina, ktorú viedla osoba z Ázie, cez sprostredkovateľov zo Slovenska oslovovala hráčov na Slovensku i v Česku. Na zmanipulované zápasy potom on-line tipovali v ázijských stávkových kanceláriách.

Dozorujúci prokurátor uviedol, že slovenská polícia aj prokuratúra úzko spolupracujú s viacerými členskými štátmi EÚ a inými krajinami vo svete. "Predpokladám, že nielen táto kauza bude mať vyústenie v stíhaní aj ďalších osôb," zdôraznil.

Keďže sa priebežne naďalej vykonávajú úkony trestného konania, nechcel prokurátor uviesť, či boli obvinené aj ďalšie osoby okrem už medializovaných. Dozorujúci prokurátor skonštatoval, že dochádza k ovplyvňovaniu priebehu a výsledku zápasov nielen vo futbale, ale aj v iných športoch.

Pozrite si reportáž:

Najčítanejšie správy