Pri Nových Zámkoch núdzovo pristálo lietadlo

Pri Nových Zámkoch núdzovo pristálo lietadlo

NOVÉ ZÁMKY / Rakúske dvojmiestne športové lietadlo muselo v priebehu krátkeho času dvakrát pristáť na Slovensku. Odniesli si to polia s hospodárskou plodinou.

Malé športové lietadlo českej výroby vzlietlo z letiska v Nových Zámkoch krátko po siedmej. Okrem pilota v ňom sedel aj jeho majiteľ. Desať minút po štarte zlyhal motor.

"Vyrovnal som lietadlo, skúsil som štartovať znova. Nešlo to," hovorí pilot Feriz Mazareku. Nestratil duchaprítomnosť, aj keď má nalietaných len dvesto hodín, núdzovo musel pristáť už päťkrát. Bez problémov tak zvládol hneď prvý bod v učebniciach letectva, ktorým je zachovanie pokoja.

Tvrdá škola mu zachránila život

"Našťastie som mal tvrdú školu, päťkrát mi vypol motor v Kromeříži. Inštruktor vyslovene vypol kľúč a musel som pristáť," hovorí pilot. 

Tentokrát vypovedal motor službu bez pomoci inštruktora a to v približne šestometrovej výške. "Naraz išlo lietadlo dole. Musel som zachovať rýchlosť, aby som sa nedostal do vývrtky. Kukurica nás zachránila," dodáva pilot.

Ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku

Takmer trojmetrový porast stlmil dotyk lietadla so zemou. Pilotovi, ani kopilotovi sa na rozdiel od kukurice neskrivil ani vlások na hlave. "Pri tréningoch som sa hneval, že prečo sa musíme toľko učiť. Ale ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku," tvrdí pilot.

Toto dvojmiestne lietadlo pred časom muselo núdzovo pristáť aj pri Leviciach, taktiež pre výpadok motora. Stroj s polámaným podvozkom na druhý deň vytiahli z kukurice a odviezli ho do závodu, kde ho vyrobili.

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

17:55 Moja mama varí lepšie ako tvoja
19:00 Krimi
19:30 Noviny TV JOJ
18:20 Doktori II.
19:30 ŽREBOVANIE
19:35 Profesionáli III.
17:50 Súdna sieň
18:55 Súdna sieň
20:10 Dr. House II.
18:25 Jahôdka a jej kamaráti I.
18:50 Viking Vicky
19:05 Knihy od Stonožky
18:15 Slunce, seno, erotika
20:15 Fakjů pane učiteli
22:20 Mapy ke hvězdám