Oblačno
24°
Bratislava
Bartolomej
24.8.2026
Pre lesné požiare explodujú zabudnuté bomby a míny zo svetových vojen
Zdielať na

Pre lesné požiare explodujú zabudnuté bomby a míny zo svetových vojen

BRUSEL / Lesné požiare, ktoré tento rok sužujú Európu, odhalili potenciálnu hrozbu číhajúcu pod zožehnutou krajinou: bomby a míny z prvej i druhej svetovej vojny, ktoré ohrozujú hasičov. Napísala to agentúra AP, podľa ktorej niektoré z týchto zbraní v intenzívnej horúčave aj explodovali. Výbuchy hlásili Francúzsko, Belgicko, Nemecko alebo Holandsko.

Archívna reportáž

Ničivé lesné požiare v Európe

Niekdajšie stabilné teploty a predvídateľné zrážky podľa AP kedysi zabezpečovali, že väčšina v pôde pochovaných starých zbraní zostávala neaktívna. "Zmena klímy teraz odhaľuje a aktivuje to, čo bolo predtým stabilné," povedala Sarah Njeriová z Londýnskej univerzity SOAS. Požiare totiž môžu starú muníciu aktivovať alebo môžu spáliť kroviny a porast, pod ktorými sa ukrýva.

Požiar odhalil muníciu v lese

Vo vyprahnutom Francúzsku odhalil pred časom masívny požiar blízko mesta Bordeaux v lese muníciu, zrejme z doby druhej svetovej vojny, píše AP. Podľa skorších informácií agentúry AFP tam oheň obnažil desiatky granátov z tohto konfliktu, niektoré z nich zrejme aj vybuchli.

V Holandsku bol pred časom vyslaný tím pyrotechnikov, aby skontroloval les ohrozený plameňmi blízko miesta niekdajších bojov v provincii Limburg. Lesný požiar tam totiž podľa médií odhalil niečo, čo sa javí ako výbušniny z druhej svetovej vojny. Podľa verejnoprávnej stanice NOS tam bolo počuť aj niekoľko explózií.

V Belgicku počuli niekoľko detonácií

V provincii Lutych na východe Belgicka bolo podľa tamojšieho činiteľa Hervého Jamara počuť "niekoľko sporadických detonácií", pričom záchranné zložky sa podľa neho prispôsobujú situácii, keď sa nevybuchnutá munícia nachádza v mieste požiarov. Hasiči podľa neho nie sú v nebezpečenstve, ale miestne médiá zverejnili fotografie hasiča manipulujúceho so zrezanou bombou, podotkla AP.

Belgická lesná oblasť Hautes Fagnes, ktorú nedávno zachvátil požiar, bola počas druhej svetovej vojny podľa nej zamorená nástražnými výbušninami, bombami a mínami. V prvých štyroch rokoch po kapitulácii Nemecka tamojšia munícia zabila šesť civilistov, uviedol miestny historik Bernard Collard. Hautes Fagnes boli kedysi dejiskom krvavých bojov - oblasť bola súčasťou bitky v Ardenách, kedy spojenci ku koncu vojny bojovali proti nacistom.

Teplo môže výbušniny aktivovať

Collard má oprávnenie na to, aby mohol detektorom kovov skenovať bývalé bojiská - teraz lesy, pasienky a poľnohospodársku pôdu. Našiel už mínometné granáty, guľomety, helmy, puzdrá na cigarety a tiež ľudskú kostru. "Nikdy neviete, na čo narazíte, a nemali by ste to brať na ľahkú váhu," povedal historik. Podľa hovorcu susedného nemeckého regiónu Severné Porýnie-Vestfálsko Jonasa Tepeho je nevybuchnutá munícia v blízkosti lesných požiarov nebezpečnejšia ako normálne, pretože teplo môže výbušniny aktivovať.

Belgické ministerstvo obrany uviedlo, že žiadosti z regiónu o pomoc s likvidáciou výbušnín dostáva na týždňovej báze, z iných častí Belgicka ale prichádzajú ešte častejšie. Konkrétne zo západu, kde farmári pri mestách, ako je Ypres, ktoré zažilo hrôzy prvej svetovej vojny, nazývajú každoročnú orbu pôdy "železnou žatvou", pretože pri nej objavujú vojnové pozostatky, píše AP. Belgickí pyrotechnici podľa nej ročne likvidujú 200 až 250 ton munície z oboch svetových vojen.

Sucho odhalilo tiež starú muníciu v niektorých európskych riekach, ktorých hladiny rapídne klesli. Na Slovensku začiatkom augusta vydala rieka Dunaj pravdepodobne nevybuchnutú britskú mínu z druhej svetovej vojny, ktorá vážila 700 kilogramov. Bombu z druhej svetovej vojny našli tiež vo vyschnutom Dunaji v maďarskej metropole Budapešti alebo v Rýne blízko nemeckého Kolína nad Rýnom.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy