Jasno
24°
Bratislava
Vladimír
24.7.2026
Pri Štrbe zastavili kamión s 18 tonami tabaku. Mohli z neho vyrobiť viac ako 25 miliónov cigariet
Zdielať na

Pri Štrbe zastavili kamión s 18 tonami tabaku. Mohli z neho vyrobiť viac ako 25 miliónov cigariet

Archívne video Archívna reportáž

Záchyty nelegálneho tabaku

ŠTRBA / Príslušníci finančnej správy odhalili na diaľnici D1 pri Štrbe kamión prevážajúci približne 18 ton tabakovej suroviny. Podľa odhadov by z nej bolo možné vyrobiť viac ako 25 miliónov cigariet. Vodiča nákladného vozidla zaistili a prípad prevzal Kriminálny úrad finančnej správy (KÚFS).

Našli 114 škatúľ s tabakovou surovinou

Kamión odhalili colníci zo Stanice colného úradu Poprad počas spoločnej akcie s Policajným zborom.

"Pri kontrole nákladného priestoru našli 114 kartónových škatúľ so sušinou hnedej farby, ktorá svojím vzhľadom a zápachom pripomínala tabak," uviedol hovorca Finančnej správy Daniel Kováč.

Kontrola sprievodných dokumentov podľa neho odhalila nezrovnalosti medzi deklarovaným a skutočným obsahom nákladu. Na miesto preto privolali príslušníkov Kriminálneho úradu finančnej správy, ktorí si prípad prevzali.

Z tabaku mohli vyrobiť milióny krabičiek cigariet

Predbežný únik na spotrebnej dani finančná správa odhaduje na viac ako 3,2 milióna eur. Podľa Daniela Kováča ide o mimoriadne významný záchyt. Z približne 18 ton tabaku by bolo možné vyrobiť asi 25,7 milióna cigariet, teda takmer 1,3 milióna krabičiek.

"Osemnásť ton tabakovej suroviny v jedinom vozidle predstavuje zásielku, z ktorej by mohlo vzniknúť takmer 1,3 milióna krabičiek cigariet. Zásah ukazuje význam mobilných kontrol a spolupráce colníkov, Policajného zboru a KÚFS. Chránime tak verejné financie aj poctivých podnikateľov," zdôraznil Kováč.

Vodiča zaistili, prípad vyšetrujú

Polícia na mieste vykonáva expertízne úkony vrátane odberu biologických stôp a DNA. Vyšetrovatelia pracujú s podozrením zo spáchania trestného činu skrátenia dane a poistného.

Vodiča kamióna zaistili a tabakovú surovinu previezli do skladov Colného úradu Prešov. Finančná správa uviedla, že vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie nebude zatiaľ poskytovať ďalšie informácie.

Najväčší záchyt tabaku v tomto roku

Podľa finančnej správy ide zatiaľ o najväčší samostatný záchyt tabakovej suroviny na Slovensku v roku 2026. Nadväzuje na sériu rozsiahlych zásahov z posledných mesiacov.

V máji colníci zadržali kamión s takmer 15,5 tony tabaku, v apríli odhalili nelegálnu továreň v okresoch Ilava a Bánovce nad Bebravou s viac ako 11 tonami tabaku a v marci objavili sieť nelegálnych skladov v okresoch Prešov, Vranov nad Topľou a Dolný Kubín.

Finančná správa zároveň pripomenula, že len v uvedených prípadoch zaistila v tomto roku už viac ako 68,5 tony tabaku a tabakovej suroviny. Podľa nej ide o dôkaz rozsahu boja proti nelegálnemu obchodu s tabakovými výrobkami.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy