Prípad výhražných e-mailov školám sa komplikuje. Ukrajinec mal pokračovať aj po dovŕšení dospelosti
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zásah v Dnipre
SLOVENSKO / Prípad medzinárodného vyšetrovania výhražných e-mailov školám v Česku a na Slovensku sa ďalej zamotáva. Ukrajinského mladíka, ktorého zadržali v Dnipre, podozrievajú nielen z bombových hrozieb, ale aj z kontaktov s ruskou tajnou službou.
Prípad Dnipro, ktorý sa týka vyhrážok bombovými útokmi voči školám v Česku a na Slovensku, sa ďalej vyvíja. Muž, ktorého nedávno v ukrajinskom meste zadržali spoločné tímy českých, slovenských a ukrajinských vyšetrovateľov, čelí novým podozreniam. Podľa týždenníka Respekt ide o opakovanú kriminálnu činnosť – po septembrových hrozbách z minulého roka mal pokračovať aj v tomto roku, a to nielen voči Česku.
Dotyčný, ukrajinského pôvodu, mal minulý rok rozoslať z anonymnej adresy výhražné e-maily tisícke českých a slovenských škôl. Tie informovali o údajných bombách v priestoroch škôl. Policajné prehliadky nič neodhalili, no polícia varovala pred šírením paniky. Počas nedávnej razie zaistili ukrajinskí vyšetrovatelia u podozrivého počítač a mobilné zariadenia s množstvom dát. Vyšetrovanie vedie NCTEKK a koordinuje ho agentúra Eurojust.
Zadržaný bol po výsluchu dočasne prepustený na slobodu
V čase spáchania niektorých činov bol ešte neplnoletý. Polícia teraz rieši, či a za čo ho bude obvinený. Po dosiahnutí plnoletosti mal totiž pokračovať vo vyhrážkach. Zatiaľ nie je isté, či bude vydaný do Česka, keďže Ukrajina spravidla nevydáva svojich občanov, a pravdepodobne bude stíhaný doma.
Prípad má však aj politické pozadie. Slovenská polícia totiž informovala o zadržaní skôr, než bolo dohodnuté, a to ešte počas pobytu českých vyšetrovateľov na Ukrajine. Tým ich podľa českých bezpečnostných služieb mohla vystaviť vážnemu nebezpečenstvu. Navyše, Slováci vraj zamlčali, že podozrivý bol údajne v kontakte s ruskou tajnou službou.
Slovenská vláda prispela k dezinformačnému naratívu
Podľa Respektu mala slovenská vláda zverejnením predbežných a neúplných informácií prispieť k dezinformačnému naratívu, ktorý mohla Rusko zneužiť na propagandistické účely. Zverejnenie informácií pritom odporovalo odporúčaniu Eurojustu, ktorý žiadal koordinované vyhlásenie až po návrate vyšetrovateľov z Ukrajiny.
České bezpečnostné zložky reagovali tvrdo – obvinili slovenskú stranu z neprofesionálneho postupu a spochybnili dôveryhodnosť slovenských tajných služieb, ktoré považujú za personálne ovplyvnené proruskými záujmami. Medzitým Respekt uvádza, že nie všetci slovenskí policajti sú so správaním svojich nadriadených stotožnení – jeden z detektívov pôsobiacich priamo v Dnipre mal mať z toho výčitky.
Podľa utajených zistení mal byť mladík z platený ruskou stranou – česká polícia vraj zachytila dôkaz o finančných prevodoch z ruského účtu. Slovenská vláda podľa zdrojov vníma českú kontrarozviedku BIS ako hrozbu, a preto ju opakovane spochybňuje.
Podľa utajených zistení mal byť mladík z Ukrajiny platený ruskou stranou – česká polícia vraj zachytila dôkaz o finančných prevodoch z ruského účtu. Slovenská vláda podľa zdrojov vníma českú kontrarozviedku BIS ako hrozbu, a preto ju opakovane spochybňuje.