Jasno
30°
Bratislava
Kamil
14.7.2025
Ísť opitý do vody? To nie je žiadne hrdinstvo a vždy to skončí tragédiou, varuje polícia
Zdielať na

Ísť opitý do vody? To nie je žiadne hrdinstvo a vždy to skončí tragédiou, varuje polícia

Ako podať prvú pomoc topiacemu sa

BRATISLAVA / Záchranári a polícia opakovane varujú, no ľudia stále riskujú životy. Letné radovánky často končia tragicky kvôli alkoholu a preceneniu vlastných síl. Kúpanie v podnapitom stave sa už neraz stalo príčinou zbytočnej smrti. Záchranári evidujú alarmujúce čísla a apelujú na zdravý rozum.

Tragédia na Zlatých Pieskoch

Koncom júna sa počas festivalu na Zlatých Pieskoch stal tragický prípad. Tridsaťdeväťročný Tomáš sa rozhodol schladiť v jazere. Jeho kamarátky, presvedčené, že je v stane, si všimli, že niečo nie je v poriadku až po dlhšej dobe. Z jazera sa už živý nevrátil. "Celý deň bol strašne opitý a behal kade-tade. My sme boli na polícii, aby sme oznámili, že je nezvestný a v tom volali policajti, že sa našiel vo vode," povedala zdrvená kamarátka zosnulého.

Alkohol a voda: Riziková kombinácia

"V žiadnom prípade neodporúčame vstupovať do vody pod vplyvom alkoholu či iných návykových látok – kombinácia alkoholu a vody každoročne vedie k tragédiám," varuje hovorca policajného prezídia Roman Hájek. Opitý človek stráca kontrolu nad svojím správaním a často si neuvedomuje skutočné riziká.

"Najčastejšie sa stretávame s dospelými ľuďmi, ktorí to preženú s alkoholom, chcú sa ochladiť, alebo sa vyhecujú, prečo by som to nepreplával, kto bude rýchlejší a podobne a potom sa za ním hladina zatvorí," potvrdzuje vedúci operátor Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby Dalibor Pavlík.

Lekár a záchranár Martin Balko dodáva: "Opitý človek má tendenciu podceniť všetky riziká, prípadne vnáša svoje ego preceňovaním, robí také veci, ktoré by za triezva neurobil."

Ako správne pomôcť topiacej sa osobe?

Ak zbadáte topiaceho sa človeka, je dôležité zachovať chladnú hlavu a konať s rozvahou. Základom je neohroziť seba.

Ak nie ste skúsený plavec: Podajte topiacej sa osobe predmet, napríklad konár, lano, aby ste si ju mohli pritiahnuť bližšie a pomôcť jej.
Ak ste skúsený záchranca: Zhodnoťte situáciu a uistite sa, že vaše sily a okolnosti neohrozia vás samého. Čím skôr topiaceho sa vytiahnite na breh.
Dôležitá technika: Priblížte sa k topiacej sa osobe, ponorte sa, podplávajte ju a chyťte ju zozadu. Tým znížite riziko, že vás stiahne pod vodu.

Prvá pomoc pri topení

Ak sa vám topiaceho podarí vytiahnuť na breh a zistíte, že nedýcha, okamžite začnite s resuscitáciou a volajte na číslo 155. "Ďalej už v súčinnosti s operátorom na telefonickej podpore na hlasitom odposluchu sa riadime jeho pokynmi až do príchodu záchranárov," radí lekár Balko.

Len od apríla tohto roka záchranári evidujú už 15 prípadov topenia sa. Žiaľ, troch ľudí sa im už oživiť nepodarilo.

Pozrite si tiež reportáž o žene, ktorá sa utopila na štrkovisku: 

Najčítanejšie správy