Milióny na jedlo sú dobrou investíciou, bráni sa Dora Gastro

Milióny na jedlo sú dobrou investíciou, bráni sa Dora Gastro

BRATISLAVA / Opozícii sa podarilo vyzbierať dostatok podpisov na zvolanie mimoriadneho Výboru NR SR pre zdravotníctvo. Témou budú medializované informácie o tendroch na dodávanie stravy do štátnych nemocníc. Ich víťaz však všetky obvinenia odmieta.

Štyri nemocnice

Podľa denníka SME štyri štátne nemocnice zaplatia externým prevádzkovateľom vývarovní počas desiatich rokov 81 miliónov eur. Ide o nemocnice v Trenčíne, Banskej Bystrici, Trnave a Poprade, ktoré riadia nominanti ministerstva zdravotníctva.

"DORA Gastro Slovakia je seriózna spoločnosť, ktorá sa špecializuje na revitalizácie nemocničných stravovacích zariadení. Spoločnosť patrí českému podnikateľovi Marekovi Unčovskému. Manažment ani majiteľ sa neangažujú v politike," píše sa v stanovisku spoločnosti.

Svoje investičné a podnikateľské zámery spoločnosť realizuje z privátnych zdrojov a tiež štandardným bankovým financovaním. DORA Gastro Slovakia sa zúčastňuje obstarávaní na stravovacie prevádzky. Zvíťazila v nemocnici v Poprade, Banskej Bystrici a v Trnave. Vo verejných obstarávaniach vždy postupuje v zmysle zákona, argumentuje.

Ponúkajú dokumenty

"Oznámenia o súťažiach boli vyhlásené v súlade so zákonom, zverejnené v príslušných vestníkoch, mohol sa o nich dozvedieť a prihlásiť ktokoľvek. DORA Gastro Slovakia sa o zákazke dozvedela z verejných zdrojov a podala ponuku v súlade so súťažnými zadaniami," hovorí sa ďalej v stanovisku spoločnosti DORA Gastro Slovakia.

Vzhľadom k tomu, že Transparency International podala podľa médií podnet na Protimonopolný úrad a Najvyšší kontrolný úrad, je spoločnosť ochotná poskytnúť celú dokumentáciu, ktorou disponujeme, príslušným inštitúciám. "Sme presvedčení, že naše konanie je v súlade so zákonom a dokážu to aj závery šetrenia. DORA Gastro Slovakia bola sesterská spoločnosť českej spoločnosti Dora Gastro, ktorá bola svojho času jedným z najväčších poskytovateľov verejného stravovania v Českej republike, a to vrátane nemocničného stravovania. DORA Gastro Slovakia stavia na týchto skúsenostiach a know how," píše sa v stanovisku.

V nemocnici Poprad prešlo stravovanie rekonštrukciou, pozrite si video:

Podľa spoločnosti sa obvinenia, že ide o neznámu a neskúsenú spoločnosť, nezakladajú na pravde. "Ing. Peter Bittó v našej spoločnosti pôsobil ako predseda predstavenstva. Je expert na problematiku prevádzkovania verejného stravovania a rekonštrukcií stravovacích prevádzok," uvádza. Po ukončení investičných častí sa svojej funkcie vzdal v septembri 2014.

"V súčasnosti nám poskytuje konzultačné služby. Spoločnosť zásadne nesúhlasí s mediálnymi vykonštruovanými obvineniami, napr. s vyjadrením poslanca M. Beblavého, že vysúťažená cena je rovnaká ako predpokladaná cena zákazky. Toto tvrdenie je nepravdivé," tvrdí spoločnosť vo svojom stanovisku.

Tabuľka nákladov na stravovanie, cena v €:

NemocnicaTrnavaPopradBanská Bystrica
Denná stravná dávka pre pacienta7,958,008,99
Raňajky+desiata (pacient)1,992,002,24
Obed+olovrant (pacient)3,563,603,59
Večera (pacient)2,382,403,14
Priemer na 1 jedlo (pacient)1,591,601,79
Obed pre zamestnanca2,953,003,33
Výška investície DORA Gastro2,07 milióna2,7 milióna3,7 milióna

Zdroj: DORA Gastro Slovakia;

Pozn.: Ceny sa líšia v závislosti od výšky investície a prevádzkových podmienok/ Odkupná hodnota po 10 rokoch predstavuje 1 Euro - za túto sumu získa nemocnica kompletne zrekonštruovanú kuchyňu a jedáleň aj s celým moderným systémom distribúcie jedla

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
08:30 Súdna sieň
05:05 Najkrajšie bývanie III.
05:50 Pod povrchom
07:20 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:30 DEDIČSTVO
06:20 Kutyil s.r.o.
07:25 POLICAJTI V AKCII
05:00 Rybičky Flip a Flap
05:10 Sníček
05:20 Jahôdka a jej kamaráti II.
05:25 2Bobule
07:10 Než přišla bouře
08:55 Iluzionista