Oblačno
20°
Bratislava
Bernard
20.5.2024
SÚDY: Právnik Zoroslav Kollár dostal peňažný trest 70-tisíc eur
Zdielať na
Noviny.sk

SÚDY: Právnik Zoroslav Kollár dostal peňažný trest 70-tisíc eur

PEZINOK – Špecializovaný trestný súd v Pezinku dnes uložil konkurznému právnikovi Zoroslavovi Kollárovi peňažný trest 70-tisíc eur. Stalo sa tak v rámci schválenia dohody o vine a treste medzi prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry a obvineným z trestných činov nepriamej korupcie a podplácania. Pokiaľ by odsúdený peňažný trest nezaplatil, v rámci dohody bol určený náhradný trest v dĺžke 14 mesiacov väzenia. Dnešné rozhodnutie súdu je právoplatné, keďže súčasťou dohody je záväzok nepodávať voči verdiktu odvolanie.

Podľa samosudkyne Ruženy Sabovej je dohoda primeraná a spravodlivá. Odsúdený zase pre médiá uviedol, že rozhodnutie priznať sa bolo jeho osobnou voľbou. „Opísal som skutky tak, ako sa stali," povedal a odmietol, že by bol kajúcnikom. „Nikoho som neudal," doplnil. Zároveň dodal, že má finančné prostriedky na zaplatenie peňažného trestu


Právnik a podnikateľ sa orgánom činným v trestnom konaní priznal, že v auguste 2020 poskytol úplatok, aby zabezpečil, že nebude predmetom rozpracovania Slovenskou informačnou službou (SIS). Odovzdanie finančnej čiastky 40-tisíc eur sprostredkoval bývalý šéf daňových kriminalistov Ľudovít Makó. Bývalý riaditeľ SIS Vladimír P. prijatie úplatku odmieta, vo veci však na neho bola podaná obžaloba.

Ďalší skutok, v ktorom Kollár priznal vinu, je sprostredkovanie úplatku za krytie nelegálnej výroby cigariet od príslušníka skupiny piťovci Tomáša R. pre Makóa. Skutok sa stal v roku 2019, pričom Tomáš R. poskytol finančnú čiastku 300 000 eur.

Zoroslav Kollár je tiež obvinený v kauze Víchrica týkajúcej sa korupcie v súdnictve. Dnešná dohoda sa však daného prípadu netýkala.

Najčítanejšie