Zatiahnuté
Bratislava
Bohuš
27.1.2023
Poliaci údajne ako prví na svete začali s výrobou lieku proti koronavírusu
Zdielať na
Noviny.sk

Poliaci údajne ako prví na svete začali s výrobou lieku proti koronavírusu

BRATISLAVA - Poľská spoločnosť Biomed Lublin v utorok informovala, že z plazmy rekonvalescentov, ktorí prekonali ochorenie COVID-19, začína vyrábať imunoglobín anti-SARS-CoV-2. Firma tak začala výrobu prvej série poľských liekov na koronavírus so špecifickými protilátkami.

"Sme prví na svete, ktorí začali s výrobou lieku proti COVID-19," oznámil Grzegorz Czelej, jeden z autorov koncepcie a regionálny politik v Lubelskom vojvodstve. "Dnes ráno o 8:00 boli zapnuté zariadenia na výrobu liekov. Bez akýchkoľvek pochybností sa potvrdila účinnosť plazmy. Tá je v súčasnosti jediná skutočná a účinná metóda v boji proti COVID-19. Potvrdzujú to aj americké, japonské a poľské výskumy. Aj keď sa vyvinie vakcína, tento liek bude mať doplnkový účinok na vakcínu," dodal.


Czelej taktiež verejne vyzval orgány Európskej únie a vlády jednotlivých krajín, aby zriadili plazmové banky. Zároveň zdôraznil dôležitosť rýchleho zozbierania plazmy od pacientov, ktorí sa zotavili z ochorenia COVID-19. "Po dvoch až troch týždňoch hladina protilátok klesne natoľko, že zbieranie plazmy je zbytočné. Z tohto dôvodu by sa mala odobrať okamžite po druhom negatívnom teste na koronavírus," poznamenal Czelej.

Samotný liek by mal byť kompletne hotový o dva mesiace. Ako vysvetlil Piotr Fic, člen predstavenstva spoločnosti Biomed Lublin, technologický proces zahŕňa výrobu účinnej látky a následne hotového lieku. "Od procesu vytvorenia imunoglobínu do prípravy hotového lieku uplynú dva mesiace. Ďalšou fázou je klinické testovanie, kde k výsledkom dospejeme po štyroch mesiacoch. Nasleduje registračný proces a potom schválenie lieku na predaj," povedal Fic.


Liek bude možné podávať všetkým pacientom. Výrobcovia ho plánujú poskytnúť na liečbu pacientov s COVID-19 aj na preventívne užívanie. Bude vo forme ampulky, ktorá sa bude podávať injekčne. "Imunoglobín funguje okamžite. Napríklad, ak sa užije po kontakte s infikovanou osobou, bude schopný ochrániť pred infekciou," vysvetlil Piotr Fic.

Najčítanejšie