KORONAVÍRUS: Počas koronakrízy sa na Slovensko doviezlo rekordné množstvo zdravotníckeho materiálu, uviedli experti NBS

05.08.2020 09:55 Noviny.sk

BRATISLAVA - Počas koronakrízy sa na Slovensko doviezlo rekordné množstvo zdravotníckeho materiálu. Z niekoľkých miliónov sa dovoz ochranných rúšok zvýšil v marci a apríli na viac ako 50 mil. eur. Vzrástol tak takmer dvadsaťnásobne. Viac sa dovážali textilné rúška než celulózové a papierové, najviac ich prišlo z Číny. Na Slovensko sa vo veľkom počte dovážali aj bezpečnejšie masky s mechanickými časťami a vymeniteľnými filtrami. Z rukavíc sa najviac dovážali gumené. Ich dovoz sa v marci z Malajzie a v apríli z Číny takmer zdvojnásobil. Zvýšil sa aj dopyt po ochrannom zdravotníckom oblečení. Na blogu Národnej banky Slovenska to uviedli experti Tomáš Kendera a Vladimír Lukačovič.


Kým dovoz testovacích súprav na rôzne diagnostikovanie sa v minulosti pohyboval na úrovni okolo 20 mil. eur, v apríli stúpol na takmer 70 mil. eur. V zásade išlo o dve skupiny testov, a to na priame stanovenie vírusu a tzv. rýchlotesty. V marci rástol najmä dovoz citlivejších testov, v apríli zase dovoz rýchlotestov. Dezinfekčné prostriedky sa v zahraničí nakupovali väčšinou v malých spotrebiteľských baleniach a tiež na báze peroxidu vodíka určené najmä na zdravotnícke účely. Dovoz alkoholových prípravkov určených na dezinfekciu rástol iba mierne a vôbec nedosahoval historické maximá ako v prípade iných produktov. "Môžeme predpokladať, že dopyt po týchto výrobkoch bol pokrytý z domácej produkcie," konštatovali experti.


Nákup ďalšieho zdravotníckeho materiálu v súvislosti s koronakrízou už nedosahoval vysoké objemy, v mnohých prípadoch však išlo o niekoľkonásobné množstvá v porovnaní s minulosťou. Prístroje na umelú pľúcnu ventiláciu sa nedovážali skoro vôbec. "Otázne je, či bolo dôvodom to, že išlo o ťažko zaobstarateľný nedostatkový tovar, alebo či by prípadnú zvýšenú potrebu týchto prístrojov bolo možné pokryť z domácej produkcie," uviedli Kendera a Lukačovič.

Zdroj: SITA

TV Program

10:00 Avengers: Endgame
14:05 Mission: Impossible
16:50 Na chalupe
09:45 Skutočné príbehy
11:00 Slnečná
12:45 Dr. Ludsky
09:10 Tanec je moja vášeň
11:35 Kosti III.
12:35 Kosti III.
10:15 Požiarnik Sam IX.
10:30 Okido I.
10:45 Pat a Mat
09:20 Gagarin
11:25 Tankový prapor
12:55 Twilight sága: Rozbřesk - 2. část