Jasno
13°
Bratislava
Viktória
10.5.2025
EKONOMIKA: Podiel cezhraničných pohľadávok dosiahol vlani na Slovensku 11 %
Zdielať na
Noviny.sk

EKONOMIKA: Podiel cezhraničných pohľadávok dosiahol vlani na Slovensku 11 %

BRATISLAVA - Podiel cezhraničných pohľadávok dosiahol na Slovensku v minulom roku 11 %, do roku 2021 by mohol porásť až na 16 %. Vyplýva to z prieskumu "Európske platobné postupy" od skupiny EOS. Aj vyporiadavanie dlhov pritom ovplyvnil koronavírus. „Každú z európskych krajín zasiahla pandémia inak, niekde udrela silnejšie, niekde menej. S ohľadom na to tamojšie vlády prijali reštrikčné opatrenia, do veľkej miery prišlo k blokádam celého hospodárstva. Tým pádom sa zastavili aj snahy o vymáhanie pohľadávok,“ objasnil konateľ EOS KSI Slovensko Michal Šoltes.

Aktuálne by sa už pritom podľa neho mohol rozbehnúť proces kompletného inkasného manažmentu. Odporúča sa však na neho pripraviť. „Najmä preto, že spôsoby, akým prebieha manažment pohľadávok, sa v jednotlivých krajinách rôznia. Napríklad Briti majú vysokú úroveň ochrany dlžníka. Až do takej miery, že ak sa ukáže, že dlžník je „zraniteľný“, daná spoločnosť nemá povolenie pokračovať vo vymáhaní,“ objasnil Šoltes. Aj Španieli majú jeden z najvyšších stupňov ochrany v oblasti súkromia v Európe. Dohľadávanie kontaktov na spotrebiteľov je tam veľmi ťažké. V Taliansku je potrebný podpis akejkoľvek oficiálnej dohody, napríklad splátkového kalendára.


Vo Švédsku sa dajú zase vymáhať európske platobné príkazy na súde, keďže sú súčasťou Európskej únie, zatiaľ čo v Nórsku sa pri uplatňovaní týchto rozhodnutí musia riadiť Luganským dohovorom. Až 90 % všetkých platieb B2C vo Francúzsku sa uskutočňuje šekom, čo spôsobuje komplikácie pri manažmente platieb. V Rusku je proces vymáhania pomerne netradičný, keďže v metropolitných oblastiach sa začína návštevou dlžníka.

Prieskum Európske platobné postupy analyzuje vzťahy medzi platobnými zvyklosťami, podmienkami a vplyvom peňažných tokov na európsku ekonomiku a spoločnosť. Na otázky o svojich skúsenostiach s platbami, o hospodárskom vývoji krajiny a rizikách v manažmente pohľadávok odpovedalo po 200 firiem z Nemecka, Dánska, Belgicka, Švajčiarska, Veľkej Británie, Španielska, Francúzska, Poľska, Slovenska, Českej republiky, Slovinska, Chorvátska, Maďarska, Bulharska, Ruska, Grécka a Rumunska.


Spoločnosť EOS Group je medzinárodným poskytovateľom finančných služieb. Jej hlavnou činnosťou je správa a manažment pohľadávok. S počtom zamestnancov viac ako 8 000 zaisťuje finančnú bezpečnosť pre približne 20 000 zákazníkov v 26 krajinách po celom svete, a to prostredníctvom viac ako 60 dcérskych spoločností vrátane Slovenska. Jej kľúčovými sektormi sú bankovníctvo, poisťovníctvo, sieťové odvetvia, telekomunikácie, zásielkový predaj a e-commerce.

Zdielať na

Najčítanejšie