Divadlo z Pasáže a jeho herci s mentálnymi postihnutiami vytvorili počas 25 rokov 30 predstavení
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Banskobystrické Mestské divadlo - Divadlo z Pasáže vytvorilo pre všetky vekové kategórie 30 divadelných predstavení počas doterajších 25 rokov svojej činnosti. Herci tohto nevšedného divadla sú ľudia s mentálnymi postihnutiami, ktorí svojimi výkonmi okrem iného obhajujú práva ľudí s postihnutím. Ako agentúru SITA informovala umelecká riaditeľka divadla Eva Ogurčáková, od prvého predstavenia „O Popolvárovi ako ho nepoznáte“ všetci v divadle porazili drakov, zvíťazili, ale občas i prehrali so zlom, nezabudli sa smiať, ale naučili sa aj plakať a stále chcú hrať.
„Okrem tvorby divadelných predstavení sme sa zúčastnili mnohých divadelných festivalov doma i v zahraničí, jeden festival sme opakovane organizovali, absolvovali sme turné po Slovensku, Česku i USA, natočili celovečerný film „Z denníka jedného vagóna“. Bol to v tom období jediný film, kde hrali len ľudia s mentálnym postihnutím,“ bilancuje umelecká riaditeľka s tým, že získali aj ocenenia a prostredníctvom svojich predstavení pomáhali iným komunitám a ľuďom.Rozhodujúcim krokom bolo v roku 2010 zastrešenie mestom Banská Bystrica, kedy sa stali Mestským divadlom – Divadlom z Pasáže, čo im podľa Ogurčákovej výrazne pomáha pokračovať v činnosti. Herecký súbor sa postupne rozrástol na 14 hercov, štafetu po Viere Dubačovej prevzal Matúš Petričko ako riaditeľ a Eva Ogurčáková ako umelecká riaditeľka.
Herci a divadlo vyrástli spoločne. „Vďaka divadelným predstaveniam mnohí začali hercov vnímať inak, zažili ich schopnosti, silu, videli ich úsilie na sebe pracovať. Kým v začiatkoch boli médiami označovaní ako „retardované detičky z divadielka“, dnes sú to už profesionálni herci mestského divadla. A ako herci vysielajú do sveta mnoho posolstiev, jedným z nich je aj obhajoba práv ľudí s postihnutím. Nerobia to argumentami, ale cez nastavenie zrkadla každému z nás,“ hovorí umelecká riaditeľka s tým, že takto menia životy ľudí nielen s postihnutím.
Posledná inscenácia divadla nazvaná Norma je vyjadrením cieľov Divadla z Pasáže. „Každý človek by mal dostať príležitosť prejaviť sa, využiť svoje danosti či znevýhodnenia k tomu, aby dokázal krok po kroku meniť svet k lepšiemu. A keď potom zazvoní zvonec, rozprávka sa možno zmení na realitu... na spoločnosť, kde šance pre ľudí s postihnutím sú každodennou normou,“ dodáva k cieľom a poslaniu umelecká riaditeľka.
Divadlo z Pasáže je profesionálne komunitné divadlo, ktoré ako jediné svojho druhu na Slovensku pracuje s ľuďmi s mentálnym postihnutím. Vo svojej činnosti prepája kultúrnu, umeleckú a sociálnu oblasť. V Banskej Bystrici pôsobí už od roku 1995.