Oblačno
24°
Bratislava
Alfréd
19.6.2024
O podstatnú časť tohtoročného deficitu sa postarajú výpadky daní, vládne opatrenia nemajú tvoriť ani desatinu
Zdielať na
Noviny.sk

O podstatnú časť tohtoročného deficitu sa postarajú výpadky daní, vládne opatrenia nemajú tvoriť ani desatinu

BRATISLAVA - Deficit verejných financií by v tomto roku mohol byť o niečo nižší, ako boli prvotné odhady po vypuknutí pandémie. Naznačuje to Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), ktorá vo svojom aktuálnom aprílovom rozpočtovom semafore znížila odhad tohtoročného schodku verejných financií z marcových 8,7 % hrubého domáceho produktu (HDP) na 7,8 % výkonu ekonomiky. A to napriek tomu, že sa masívne zvýšil odhad výpadku daňových a odvodových príjmov. Dôvodom je totiž výrazne nižšia suma vládnych opatrení na podporu ekonomiky, ktorá bude vyplácaná z rozpočtu, ako sa spočiatku ukazovalo. Podstatnú časť totiž prefinancujeme z rozpočtu Európskej únie.


Rozpočtová rada totiž minulý mesiac vychádzala zo zoznamu opatrení na podporu ekonomiky, ktorý na konci marca schválila vláda, kde sa hovorilo o mesačnej sume vynaložených prostriedkov 1,5 miliardy eur, vrátane bankových záruk za pol miliardy eur. Rada do marcového odhadu deficitu vtedy započítala celkový negatívny vplyv týchto opatrení na tohtoročný rozpočet verejnej správy v objeme 3 miliardy eur. Aktuálne však už na základe dodatočných informácií prognóza vývoja verejných financií počíta s opatreniami na podporu ekonomiky v objeme necelých 1,5 miliardy eur, z čoho sa však až vyše 900 miliónov eur má prefinancovať z eurofondov.


O podstatnú časť celkového deficitu, v sume takmer 6,8 miliardy eur, sa tak nepostarajú vládne výdavky na záchranu ekonomiky, ale výpadok daní a odvodov vplyvom ekonomického prepadu. Kým v marci rozpočtová rada počítala s ich výpadkom v objeme necelé 2 miliardy eur, v aprílovom rozpočtovom semafore je to už vyše 3,6 miliardy eur. Za väčšie riziko pre rozpočet, ako vládne výdavky na podporu ekonomiky, pritom rada označuje aj sociálne transfery a dávky v sume 734 miliónov eur, z ktorých vyše 430 miliónov eur predstavujú náklady na 13. dôchodok. Až potom nasledujú opatrenia na záchranu ekonomiky, ktoré po odpočítaní refinancovania z eurofondov zvýšia deficit verejných financií o 564 miliónov eur.


Odhad vplyvu pandémie Radou pre rozpočtovú zodpovednosť, ako aj predpoklad o rozpočtovom vplyve opatrení vlády, vychádza zo scenára ekonomického vývoja, ktorý predpokladá pokles hrubého domáceho produktu o 10 % a účinnosť opatrení počas obdobia troch mesiacov. Celkový vplyv vládnych opatrení zohľadňuje všetky opatrenia schválené do konca apríla. Ide najmä o opatrenia na podporu zamestnanosti, zmeny v podmienkach vyplácania OČR a odpustenie sociálnych odvodov.

Najčítanejšie