Jasno
32°
Bratislava
Prokop
4.7.2022
AKTUALIZÁCIA - V. BRITÁNIA: Konzervatívci majú väčšinu v parlamente
Zdielať na
Noviny.sk

AKTUALIZÁCIA - V. BRITÁNIA: Konzervatívci majú väčšinu v parlamente

Britská Konzervatívna strana má po štvrtkových voľbách väčšinu v dolnej komore britského parlamentu. Ako uvádza spravodajský portál BBC, konzervatívcom sa podarilo prekročiť potrebnú hranicu 326 mandátov. Po zrátaní 622 z celkovo 650 okrskov majú zatiaľ 344 kresiel. Labouristická strana, ktorú konzervatívci obrali o viacero mandátov, získala dosiaľ 201 kresiel, Škótska národná strana (SNP) 46 a Liberálni demokrati deväť.


Celkovo by podľa projekcií BBC mohla Konzervatívna strana vyhrať 363 kresiel, labouristi 203, SNP 49, Liberálni demokrati 12, Welšská strana (Plaid Cymru) štyri a Zelená strana Anglicka a Walesu (GPEW) jedno. Strana brexitu kontroverzného politika Nigela Faragea by nemala podľa projekcií získať ani jedno kreslo.

Premiér Boris Johnson obhájil svoj mandát v okrsku Uxbridge v západnom Londýne. Ako po znovuzvolení vyhlásil, konzervatívna vláda "dostala silný nový mandát na dokončenie brexitu".

Svoj mandát obhájil aj predseda opozičných labouristov Jeremy Corbyn, podľa ktorého bola volebná noc pre jeho stranu sklamaním. Labouristická strana podľa projekcií získa o 65 kresiel menej ako vo voľbách v roku 2017. Corbyn oznámil, že do ďalších volieb už stranu nepovedie, no neskončí hneď. Plánuje zostať ešte počas obdobia, keď strana bude "reflektovať" výsledky volieb.

Naopak o svoje kreslo prišla líderka Liberálnych demokratov Jo Swinson, ktorú v jej okrsku porazila kandidátka SNP.

SNP, ktorá vo veľkom zvíťazila v Škótsku, mala podľa svojej líderky, škótskej premiérky Nicoly Sturgeon, "výnimočnú noc". Škótsko podľa nej vyslalo "veľmi jasnú správu", že nechce, aby Boris Johnson a jeho vláda mali mandát na vyvedenie Škótska z Európskej únie.

Projekcie naznačujú, že premiérovi Johnsonovi nebude stáť nič v ceste k tomu, aby Britániu vyviedol z Európskej únie (EÚ) do 31. januára, čo bol jeho hlavný predvolebný sľub. Downing Street prostredníctvom stanoviska uviedla, že ak sú exit polly správne a Johnson sa vráti na Downing Street, v pondelok budú nasledovať malé zmeny v kabinete. V piatok 20. decembra sa v dolnej komore parlamentu uskutoční druhé čítanie návrhu zákona o dohode o odchode Veľkej Británie z EÚ, ktorý dláždi cestu brexitu v januárovom termíne.

Pôvodný článok:
https://www.bbc.com/news/election-2019-50765773

Najčítanejšie