Jasno
Bratislava
Valér
18.4.2024
Žena ministra Gála figuruje v miliónovom projekte, jej spoločník sa sporí s daniarmi
Zdielať na
Noviny.sk

Žena ministra Gála figuruje v miliónovom projekte, jej spoločník sa sporí s daniarmi

 Slovenskí Texasania z kauzy Jopi Trade nie sú jedinými DPH-čkarmi, ktorí patrili medzi klientov advokátskej kancelárie Gábora Gála. Ako ďalej informuje spravodajský web Aktuality.sk, „problémy“ s daňovým úradom mal aj spoločník Gálovej manželky, v spore s daniarmi ho zastupoval Gálov asistent. Manželka ministra spravodlivosti Gábora Gála (Most-Híd) Zsuzsanna vlastní významný podiel v developerskom projekte v Galante. Jej spoločníkom je podnikateľ, ktorý sa sporí s daňovým úradom o státisíce eur.

Web ďalej informuje, že peniaze do projektu výstavby desiatok rodinných domov vložil minister Gál – presne 200-tisíc eur, dnes má miliónový potenciál. Ak na parcelách vyrastie avizovaných 97 rodinných domov, cena projektu sa bude pohybovať v miliónoch. "Hoci Gál o svojich klientoch nechce hovoriť a odvoláva sa na zásadu mlčanlivosti, Aktuality.sk už koncom minulého roka priniesli informácie, že zastupoval podnikateľov zapojených do daňových podvodov – spoločnosť Jopi Trade patriacu Jozefovi Kertészovi a Štefanovi Nagyovi," píše web. Dodáva, že Gál sa najprv bránil, že jeho klient mal iba „problémy s daňovým úradom“, koncom roka 2018 daniari zablokovali firme účty pre takmer 3-miliónovú škodu, ktorú mala spôsobiť štátu úmyselným krátením dane. Kertész a Nagy boli v minulosti odsúdení za daňové machinácie. Obvinení sú aj v súčasnosti.

Podľa Aktualít.sk, manželke ministra a dlhoročného politika Gála – Zsuszanne patrí 35-percentný podiel vo firme Richtárske pole. Spoločnosť vlastní pozemky pod rovnomenným developerským projektom Richtárske pole pri Galante. Ďalšiu tretinu vo firme Richtárske pole vlastní Ľudovít Kubica z Veľkej Mače. "Právnym zástupcom Kubicovej firmy Pannon Food Slovakia v spore s daniarmi je advokátska kancelária Nagy & Partners z Galanty. Patrí JUDr. Karolovi Nagyovi. Galantského advokáta spájajú s ministrom za Most-Híd aj stranou Bélu Bugára viaceré aktivity. Nagy bol počas dvoch volebných období Gálovým poslaneckým asistentom. Nagy tiež zastupoval Most-Híd v troch súdnych sporoch. Ide o jediné súdne spory strany, ktoré eviduje portál Finstat. Bugárova strana, ktorá sa aktuálne pohybuje na hranici zvoliteľnosti, nominovala Nagya do komisie pre kontrolu financovania politických strán a do ústrednej volebnej komisie," priniesol web.

Kubicova firma – Pannon Food Slovakia – podľa portálu žaluje Finančné riaditeľstvo SR pre vyplatenie vratiek za 370-tisíc eur, ktoré daňový úrad označil za neoprávnené. Naopak, daniari na základe kontrol žiadajú státisíce späť. „S pánom Kubicom sa poznám od detstva, v Galante a okolí má dlhé roky povesť čestného a svedomitého podnikateľa,“ povedal Gál na Kubicovu adresu. Minister zároveň potvrdil, že Kubicovu firmu Pannon Food Slovakia zastupoval aj ako advokát.

Tretím spoločníkom v developerskom projekte Richtárske pole bola spoločnosť TPE, ktorú vlastní Ľubica Adamková. Ako informujú Aktulity.sk, tej patrí aj agentúru Apriority, na ktorej webe sú zverejnené inzeráty s ponukami domov v Richtárskom poli. "Zaujímavé je, že na webe Apriority sa v sekcii členov tímu spomína aj Slavomír Jasaň, syn bývalého šéfa krízového manažmentu a bezpečnosti štátu na Úrade vlády za premiéra Roberta Fica Viliama Jasaňa. Jasaň z funkcie odišiel po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, keď sa na verejnosti prevalili informácie, že jeho syn podnikal aj s väzobne stíhaným Talianom Antoninom Vadalom," napísal web.

Celý článok je dostupný na webovej adrese: https://www.aktuality.sk/clanok/650369/problemy-s-danovym-uradom-mal-aj-spolocnik-galovej-manzelky-v-spore-s-daniarmi-ho-zastupoval-galov-asistent/

Najčítanejšie