Nemecko bude presadzovať globálne riešenia medzinárodných problémov

31.12.2018 09:15 Noviny.sk

BERLÍN - Nemecko bude aj v roku 2019 naďalej presadzovať globálne riešenia medzinárodných problémov a tiež musí prevziať väčšiu zodpovednosť vo svete. Vo svojom novoročnom prejave, ktorý v krajine odvysielajú dnes, to tvrdí kancelárka Angela Merkelová. Politička za takéto problémy označila napríklad zmeny klímy, riadenie migrácie a boj s terorizmom a podľa nej je k nim potrebné zaujať multilaterálny postoj.

"Chceme vyriešiť tieto otázky vo vlastnom záujme a najlepšie tak môžeme urobiť, ak zvážime záujmy druhých. To je lekcia z dvoch svetových vojen minulého storočia. Ale toto presvedčenie už dnes nezdieľa každý a istoty medzinárodnej spolupráce sú pod tlakom," uvádza Merkelová v príhovore, ktorého text vopred zverejnila jej kancelária. "V takejto situácii sa musíme opäť postaviť, argumentovať a bojovať za naše presvedčenie. A v našom vlastnom záujme musíme prevziať väčšiu zodpovednosť," dodala.

Merkelová tiež uviedla, že Nemecko bude v Organizácii Spojených národov, v ktorej Bezpečnostnej rade bude od 1. januára na dva roky nestálym členom, presadzovať "medzinárodné riešenia". Podotkla, že krajina investuje viac do humanitárnej pomoci a obrany a že Berlín chce, aby bola Európska únia "robustnejšia a viac schopná robiť rozhodnutia".

V otázkach domácich záležitostí Merkelová uznala, že Nemci mali tento rok veľké ťažkosti s jej súčasnou vládou, ktorá sa od marcového vymenovania potýkala s vnútornými konfliktami. "Bol to nesmierne náročný politický rok," skonštatovala politička. Ako uviedla, svojím októbrovým oznámením, že sa už v ďalšom funkčnom období nebude uchádzať o post kancelárky, pripravila pôdu pre "nový začiatok". Merkelová, ktorá tento rok skončila na poste predsedníčky vládnej Kresťanskodemokratickej únie (CDU), tvrdí, že plánuje zostať kancelárkou po zvyšok jej funkčného obdobia, ktoré by malo trvať do roku 2021. Otázne je, či to tak dlho bude trvať, okrem iného aj pre napätie vo vládnej koalícii, pripomína agentúra AP.

"Demokracia žije zo zmeny. Budujeme na tom, čo nám zanechali naši predchodcovia, a utvárame veci v súčasnosti pre tých, čo prídu po nás," dodala politička v príhovore.

Zdroj: SITA

TV Program

05:05 Noviny TV JOJ
05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
05:25 Najkrajšie bývanie II.
06:10 NA CHALUPE
06:55 Pod povrchom
05:00 Súdna sieň
05:45 Dr. Dokonalý
06:25 Hoď svišťom
06:05 William a Kate: Královská svatba
07:25 Napříč časem
09:15 Lion